میخائیل اولیانوف

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در واکنش به سومین گام برجامی ایران، خواستار بازگشت به شرایط عادی با تکیه بر پیشنهادات فرانسه شد.

به گزارش ایران پژواک، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در واکنش به سومین گام ایران در کاهش تعهدات برجامی خواستار بازگشت اوضاع به شرایط عادی شد.

وی در این باره نوشت: جنگ‌های تجاری به امری متداول در جهان امروز تبدیل شده است. اما درباره ایران، شاهد چیزی متفاوت هستیم: تحریم‌های شدید به ازای کاهش محدودیت‌های هسته‌ای. هیچ‌کس از این رقابت نفع نمی‌برد. وقت بازگشت به شرایط عادی بر مبنای ایده‌های فرانسوی است.

گفتنی است دولت فرانسه پیشنهاد داده که ایران در ازای دسترسی به یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری، به محدودیت‌های تعیین‌شده در توافق هسته‌ای بازگردد.

البته پاریس این طرح را به موافقت آمریکا با صدور معافیت تحریمی برای واردکنندگان نفت ایران مشروط  کرده حال آنکه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید برای تعامل با ایران به وساطت فرانسه نیازی نیست و قصدی هم برای رفع تحریم‌ها ندارد.

این در حالی است که روز گذشته، حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران تاکید کرد گام سوم کاهش تعهدات برجامی از روز جمعه برداشته خواهد شد.

در ۲ گام نخست که با وقفه ۶۰ روزه برداشته شد؛ ایران به ترتیب حجم اورانیوم و سقف غنی‌سازی آن را افزایش داد.  

به گفته روحانی، در گام سوم سازمان انرژی اتمی موظف است در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است، بلافاصله اقدام  کند و تمام تعهداتی که در زمینه تحقیق و توسعه در برجام مد نظر بوده را کنار بگذارد و شاهد گسترش در حوزه تحقیق و توسعه در زمینه انواع سانتریفیوژهای جدید باشیم.

در عین حال، وی ۲ ماه هم به کشورهای ۱+۴ برای حصول توافق با ایران فرصت داد و تاکید کرد: در شرایط توافق ممکن است به تعهدات برجامی برگردیم.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

پربازدیدها

آخرین اخبار