اروپا

اتحادیه اروپا تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای جدید در ایران را نگران کننده عنوان کرد.

به گزارش ایران پژواک به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک سخنگوی اتحادیه اروپا به نصب سانتریفیوژهای جدید ایران در راستای گام سوم کاهش تعهدات در برجام واکنش نشان داد و گفت: اقدام ایران در مورد توسعه فعالیت‌های تحقیق و توسعه سانتریفیوژها را با نگرانی بسیار دنبال می‌کنیم.

به گفته این سخنگو، اتحادیه اروپا از تحولاتی که در گزارش فوق‌العاده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) در زمینه فعالیت‌های تحقیق و توسعه اعلام شده، نگران است.

سخنگوی اتحادیه اروپا در ادامه مدعی شده است که نصب اخیر سانتریفیوژها با برجام ناهمخوان است و برنامه‌ریزی برای نصب سانتریفیوژهای بیشتر هم فوق‌العاده نگران‌کننده است، چراکه می‌تواند ظرفیت غنی‌سازی ایران را به شدت افزایش دهد. ما همواره به صراحت اعلام کرده‌ایم که تعهد ما به توافق هسته‌ای، به پایبندی کامل ایران بستگی دارد. ما به ایران توصیه می‌کنیم که تمام فعالیت‌های ناهمخوان با تعهداتش ذیل برجام را به عقب بازگردانده و از هر اقدام دیگری که حفظ و اجرای کامل این توافق هسته‌ای را تضعیف می‌کند، خودداری کند. ما بر حمایت خلل‌ناپذیر خود از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رویکرد بی‌طرفانه و فنی این نهاد در اجرای پادمان‌های هسته‌ای، تأکید می‌کنیم.

پیش از این، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی تأیید کرده بود که ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر است.

نصب سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر از سوی ایران در راستای اجرای گام سوم کاهش تعهدات در برجام دنبال می‌شود که ایران پیشتر از آن خبر داده بود. ایران همچنین با تعیین ضرب العجل ۶۰ روزه به اعضای اروپایی برجام زمان داده بود تا به تعهدات خود در این توافق به طور کامل عمل کنند، اگرچه کشورهای غربی تا کنون در این زمینه به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

پربازدیدها

آخرین اخبار