• ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۴
  • کد خبر: 12691
برجام

چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی ساعتی پیش بعد از حدود سه ساعت، به پایان رسید.

به گزارش ایران پژواک، «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و «هلگا اشمید» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده داشتند. در هیات ایران، علاوه بر عراقچی، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین هم حضور داشتند.

نشست امروز برای اولین بار در ساختمان نمایندگی اتحادیه اروپا در وین برگزار شد. پیش از این بطور معمول، نشست های کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبورگ انجام می شد.

یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایران به خبرنگاران گفت: با توجه به اعطای مجوز به گروهی از هواداران گروهک های تجزیه طلب وضدانقلاب به منظور تجمع در برابر هتل کوبورگ و احتمال ایجاد اخلال و مزاحمت در روند برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام،هیات ایرانی در اعتراض به این امر، تهدید به ترک محل مذاکرات و عدم شرکت در نشست کمیسیون مشترک کرد که نهایتا با پادرمیانی اتحادیه اروپایی به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک، محل برگزاری این نشست تغییر یافت.

معاون وزیر امور خارجه  که در چند روز اخیر، روزهای پرکاری را در چین و ژاپن پشت سر گذاشته قرار است بعد از این نشست جلسات دوجانبه‌ای را در ارتباط با برجام داشته باشد.

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد عراقچی که برای شرکت در نشست کمیسیون برجام در وین به سر می برد، بعد از حضور در این نشست، با رافائل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز دیدار و درخصوص روابط و همکاری های دوجانبه گفت و گو خواهد کرد.

عراقچی پیشتر گفته بود هنوز امیدهایی برای نجات توافق هسته ای (برجام) وجود دارد اما این مساله در گرو پایبندی اروپایی‌ها به اجرای تعهدات خود است.

نشست امروز در حالی برگزار شد که با توجه به گام چهارم ایران در خصوص کاهش تعهدات در چارچوب برجام، وزیرامور خارجه فرانسه نسبت به فعال کرده سازوکار حل اختلاف تهدید کرده بود.

مکانیسم حل اختلاف پیش بینی شده در برجام اینگونه است که اگر یکی از طرف‌های برجام به این جمع‌بندی برسد که طرف دیگر به تعهدات ذکر شده در این توافق پایبند نیست، می‌تواند به کمیسیون مشترک شکایت کند.

با این حال عباس موسوی سخنگوی وزیر خارجه ایران اظهارنظر وزیر امور خارجه فرانسه را غیر سازنده خواند و تصریح کرد که عقب نشینی ایران از تعهداتش اقدامی قانونی علیه اقدام غیرقانونی آمریکا برای خروج یکطرفه ار برجام است.

بر اساس رویه معمول انتظار می رود تا معاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان درباره نتیجه نشست امروز با خبرنگاران مصاحبه کند.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

پربازدیدها

آخرین اخبار