محمود عباس

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در جریان نشست فوق العاده اتحادیه عرب درباره معامله قرن به بیان مواضع خود پرداخت.

به گزارش ایران پژواک به نقل از المیادین، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در نشست فوق العاده اتحادیه عرب با موضوع معامله قرن اعلام کرد: ملتهای ما در همه جا در اعتراض به معامله عصر به پا خاسته اند.

وی افزود: نشست فوق العاده اتحادیه عرب به منظور اتخاذ اقدامات و وضع طرح تحرکات و منع ترسیم اعلان آمریکایی به عنوان مرجع بین المللی که به آن در آینده استناد شود، برگزار شده است.

عباس تاکید کرد: اعلامیه بالفور از سوی انگلیس و آمریکا و با هماهنگی کامل آنهاست. آمریکا حامی اساسی اعلامیه بالفور است. ما با اسرائیلی ها بدون آگاهی آمریکا گفتگو کردیم و از همین رو مذاکرات موفق شد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در ادامه گفت: نتانیاهو به صلح توجهی ندارد و گواه آن هم این است که در دوره وی هیچ پیشرفتی در روند صلح حاصل نشده است.

عباس اعلام کرد: در جریان چهار دیداری که ما با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا داشتیم، پیشرفتی حاصل نشد. من هنگامی که از دیدگاه وی درباره طرح دو دولتی سخن گفتم از موافقت خود خبر داد و موضوع قدس و مرزهای ۶۷ را پذیرفت و من در آن هنگام احساس کردم که ظرف ۵ دقیقه موضوع فلسطین را حل خواهیم کرد. من در جریان نشستی با ترامپ بحث اینکه دولت فلسطین خلع سلاح شده را مطرح کردم. پس از دو ماه دفاتر ما در واشنگتن بسته شد و قدس به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام شد. ترامپ پس از آن طرح معامله قرن را برای من فرستاد تا آنرا مطالعه کنم و فکر می کرد من از آن بی خبرم. هر طرحی که از الحاق قدس به اسرائیل باشد را نخواهم پذیرفت.

وی افزود: هرگونه مکالمه با ترامپ و نامه وی را رد کردم. طرح معامله قرن را مورد مخالفت قرار دادم زیرا وی مدعی می شد که با ما رایزنی کرده است. امریکایی ها می خواهند که پایتخت فلسطین ابودیس باشد یعنی روستایی کوچک در بیت المقدس.

محمود عباس گفت: به نظر من ترامپ اصلا از طرح معامله قرن اطلاعی ندارد و دیوید فریدمن، جرد کوشنر و جیسون گرینبلات مسئول آن هستند. به محض اینکه گفتند قدس پایتخت اسرائیل است من طرح را رد کردم و نمی خواهم که تاریخ نام مرا به عنوان ثبت کننده آن ثبت کند. از من می خواهند که به یهودیت دولت اسرائیل اذعان کنم و من کاملا می دانم که اینگونه نیست. آمریکاییها از من می خواهند که الحاق قدس و تقسیم زمانی و مکانی و حذف حق بازگشت و خلع سلاح غزه را بپذیرم. ما تصمیم به قطع روابط با دولت آمریکا و کاخ سفید و ادامه ارتباط با سازمان سیا به منظور مبارزه با تروریسم گرفتیم.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد: معامله قرن قطعنامه های مشروع بین المللی را ملغی می کند و ما نمی پذیریم که آمریکا به تنهایی سرپرست تلاش های صلح باشد.

وی گفت که به اطلاع رژیم صهیونیستی و آمریکا رسانده است که ارتباط امنیتی پس از معامله قرن با آنها در کار نخواهد بود.

عباس افزود: آمریکا دوست ما نیست. ما دو نامه یکی به نتانیاهو و دیگر به آمریکا ارسال کرده و به آنها گفته ایم که با توجه به منکر شدن توافقات امضا شده و مشروع بین المللی دیگری رابطه نخواهیم داشت از جمله رابطه امنیتی.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

پربازدیدها

آخرین اخبار