ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از تعهد دادن نسبت به انتقال صلح آمیز قدرت در صورت شکست در انتخابات ماه نوامبر خودداری کرده است.

به گزارش ایران پژواک به نقل از بی بی سی، دونالد ترامپ در کنفرانسی خبری در کاخ سفید گفت: "خوب باید ببینیم چه می شود، خودتان این را می دانید."

ترامپ در مورد برگه های رای ابراز نگرانی کرد که ظاهرا اشاره ای به برگه هایی است که به صورت پستی ارسال می شود. او قبلا استدلال کرده که این نحوه رای گیری در مقابل تقلب آسیب‌پذیر است هرچند خود قبلا به این شیوه رای داده است.

در خلال همه‌گیری کرونا و نیاز به فاصله گیری اجتماعی، ایالت های بیشتری نسبت به گذشته مردم را به دادن رای به صورت پستی تشویق می کنند.

روز چهارشنبه خبرنگاری از ترامپ پرسید آیا به انتقال صلح آمیز قدرت متعهد می شود؟ او در پاسخ گفت: "من در مورد برگه های رای به صراحت شکایت کرده ام. برگه های رای فاجعه اند."

وقتی این خبرنگار در پاسخ گفت که "مردم در حال شورش هستند" ترامپ وسط حرف او گفت: "برگه های رای را کنار بگذارید و نه یک انتقال قدرت، بلکه ادامه خیلی صلح آمیز قدرت خواهید داشت."

ترامپ در سال ۲۰۱۶ هم تعهد نداده بود در صورت شکست انتخاباتی در برابر هیلاری کلینتون نتیجه را بپذیرد، موضعی که خانم کلینتون حمله ای به دمکراسی توصیف کرد.

ترامپ علیرغم کسب تقریبا سه میلیون رای کمتر از کلینتون براساس سیستم کالج انتخاباتی که به رای ایالات بستگی دارد برنده شد.

کلینتون ماه پیش جو بایدن را تشویق کرد اگر نتیجه نزدیک بود "تحت هیچ شرایطی" در شب انتخابات شکست را نپذیرد.

پیشتر در روز چهارشنبه ترامپ از تصمیم خود برای انتصاب قاضی جدیدی در دیوان عالی پیش از رای گیری ماه نوامبر دفاع کرد. در پی درگذشت روز جمعه قاضی لیبرال، روت بیدر گینزبرگ، یک کرسی دیوان عالی خالی شده است.

ترامپ گفت انتظار دارد اختلاف بر سر نتیجه انتخابات در برابر دیوان عالی مطرح شود.

او گفت: "فکر می کنم کار به دیوان عالی بکشد، و به نظرم مهم است که ۹ قاضی داشته باشیم."

رئیس جمهور آمریکا گفته است که او روز شنبه یک نامزد زن را برای پر کردن این کرسی معرفی خواهد کرد.

هواداران ترامپ امیدوارند با تایید نامزد مورد نظر او در سنا اکثریت محافظه کار دیوان عالی - شش بر سه - برای چند دهه تضمین شود.

در دوران معاصر کلیه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حتی در سال هایی که اختلاف آرا ناچیز است شکست را پذیرفته اند. از جمله در سال ۱۹۶۰ که جان اف کندی به فاصله کم ریچارد نیکسون را شکست داد و در سال ۲۰۰۰ زمانی که جورج بوش ال گور را در فلوریدا شکست داد.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

پربازدیدها

آخرین اخبار