چاوش‌اوغلو

وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد که اگر جمهوری آذربایجان خواهان حل بحران اشغالگری ارمنستان از طریق نظامی باشد آنکارا کنار باکو خواهد ایستاد.

به گزارش ایران پژواک، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با حضور در میز سردبیری خبرگزاری آناتولی در آنکارا به سؤالات شنول کازانجی، مدیر عامل آناتولی و سردبیران بخش‌های دیگر پاسخ داد و در رابطه با تحولات اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفت: "حملات ارمنستان به منزله «نادیده گرفتن سیستم و حقوق بین‌المللی» بوده و باید به این اقدام واکنش نشان داد".

وی با اشاره به اینکه آذربایجان در خاک خود می‌جنگد، افزود: "در کجای دنیا رویکرد یکسانی با اشغالگر و سرزمین اشغال شده وجود دارد. ما تاکید کردیم اگر آذربایجان خواهان حل بحران اشغالگری ارمنستان از طریق نظامی باشد ما در کنار آن‌ها خواهیم بود".

رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه تاکید کرد: ارمنستان نمی‌خواهد از طریق دیپلماسی و مذاکره مشکلات را حل کند و با آغاز حمله در ژوئیه نشان داد که بیش از ۲۰ درصد سرزمین‌های آذربایجان را می‌خواهد. ارمنستان همچنین با آخرین حمله خود در روزهای اخیر تاکید کرد که آتش‌بس را نیز به رسمیت نمی‌شناسد.

چاووش‌اوغلو همچنین در رابطه با اظهارات رئیس جمهوری فرانسه پیرامون این تنش گفت: "ماکرون هیچ‌گونه ابراز نگرانی از اشغاگری ارمنستان علیه آذربایجان نکرد و به جای آن از ایروان حمایت و با آنها اعلام همبستگی کرد؛ این به معنی حمایت فرانسه از اشغالگری است".

وی افزود: "رفتار با آذربایجان به گونه‌ای است که گویی به خاک ارمنستان حمله کرده است. این نشانه ریا و اعمال استانداردهای دوگانه است و نشان می‌دهد که این مشکل تا به امروز حل نشده است. صبر آذربایجان هم حدی دارد".

چاووش‌اوغلو همچنین در واکنش به سفر مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به بخش روم‌نشین قبرس گفت: "واشنگتن نباید بی‌طرفی خود را به خطر بیندازد و لغو تحریم تسلیحاتی قبرس روم‌نشین حتی اگر محدود هم باشد، تصمیم درستی نیست و برابری را بر هم می‌زند".

وزیر امور خارجه ترکیه برگزاری کنفرانس منطقه‌ای با هدف حل اختلافات در مدیترانه شرقی را مجددا پیشنهاد کرد و گفت: اکثر کشورهای اتحادیه اروپا، خواسته‌های موجه ترکیه در دریای مدیترانه شرقی را به خوبی درک می‌کنند.

چاووش‌اوغلو با تاکید بر اینکه ترکیه آماده دیپلماسی و مذاکره با یونان است، گفت: ترکیه کشوری است که به حقانیت خود اعتماد دارد با قدرت به پای میز مذاکره می‌آید و از تزهای خود به شدت دفاع می‌کند.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی