قره باغ

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد یگان های ارتش این کشور وارد منطقه آغدام شدند که تا به حال تحت تصرف ارمنی ها قرار داشت.

به گزارش ایران پژواک از اسپوتنیک، در اطلاعیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان آمده است: "براساس بیانیه سه جانبه به امضای رئیس جمهور آذربایجان ، نخست وزیر جمهوری ارمنستان و رئیس جمهور فدراسیون روسیه ، یگان های ارتش آذربایجان در تاریخ ۲۰ نوامبر وارد منطقه آغدام شدند".

منطقه آغدام از نظر اداری بخشی از آذربایجان است. در ژوئیه ۱۹۹۳ ، بیشتر نقاط این منطقه تحت کنترل جمهوری خود خوانده قره باغ قرار گرفت و متعاقباً به منطقه عسگران آن ملحق شد.

بامداد ۱۰ نوامبر، روسیه، آذربایجان و ارمنستان توافق نامه آتش بس در قره باغ را امضا کردند. بر اساس آن، سربازان آذربایجانی و ارمنی درگیری ها را متوقف کرده، در مواضع خود باقی مانده و زندانیان را تبادل می کنند. ارمنستان همچنین باید مناطق کلباجار، لاچین و آغدام را به باکو بازگرداند.

نیروهای پاسدار صلح روسیه در منطقه درگیری قره باغ مستقرشده اند. گروه نیروهای پاسدار صلح روسیه که یگان های تیپ موتوریزه شماره ۱۵ منطقه نظامی مرکزی اساس آنرا تشکیل می دهد، شامل ۱۹۶۰ نفر پرسنل نظامی، ۹۰ نفربر زرهی، ۳۸۰ دستگاه خودرو و تجهیزات ویژه است.

در باکو، این توافق نامه تسلیم ایروان تلقی شد. الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان با بیان اینکه این سند بیشترین سود را برای جمهوری وی دارد، خاطر نشان کرد: اکنون مرحله نظامی به پایان رسیده است و می توان به سراغ مسائل سیاسی رفت.

به نوبه خود نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان خاطرنشان کرد که تصمیم گیری درباره صلح برای او دشوار بود اما به او امکان داد آنچه را که از قره باغ برای ارامنه باقی مانده بود، حفظ کند.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

پربازدیدها

آخرین اخبار