دلار

یک کارشناس اقتصادی، به تشریح تاثیر برجام روی بازار ارز پرداخت.

به گزارش ایران پژواک، احمد حاتمی‌یزدی درباره بازار ارز اظهار داشت: تاثیر برجام بر بازار ارز با هیچ یک از عوامل دیگر قابل مقایسه نیست.

وی افزود: حل شدن برجام به معنای افزایش درآمد نفتی ما در آینده خواهد بود که کسری بودجه را در آینده به حداقل و یا صفر می‌رساند و در نتیجه با حل شدن برجام برای تامین کسری بودجه به چاپ اسکناس و تزریق نقدینگی نیاز پیدا نخواهیم کرد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در صورتی که بتوانیم افزایش نقدینگی را کنترل کنیم، تورم را نیز کنترل کرده‌ایم و در صورتی که تورم کنترل شود، نوسانات نرخ ارز نیز به حداقل خواهد رسید.

حاتمی‌یزدی تصریح کرد: اگر برجام به نتیجه برسد، به تعبیر من نرخ ارز خیلی پایین تر از وضعیت فعلی خواهد بود؛ چراکه با به نتیجه رسیدن برجام، منابع ارزی بیشتری در دسترس دولتمردان قرار خواهد گرفت که موجب کنترل افزایش نقدینگی خواهد شد و کسری بودجه را نیز تامین خواهد کرد و از طرف دیگر فعالیت اقتصادی، سرمایه گذاری داخلی و خارجی هر دو با توافقات هسته‌ای رونق پیدا خواهد کرد.

وی متذکر شد: در مقابل اگر برجام حل نشود همه عوامل دیگر مانند تشکیل کابینه و عضویت در اف‌ای‌تی‌اف در اثر افزایش نرخ ارز موثر خواهد بود و در چنین وضعیتی افزایش نرخ ارزدیگر حد و مرز نخواهد داشت؛ به این معنا که دلار را به ماکزیمم سال ۹۹ یعنی ۳۴ هزار تومان و یا بالاتر از آن خواهد رساند.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی