زیتون

دانشمندان ایران و کانادا دریافتند که مصرف منظم اسیدهای چرب که در آجیل، دانه ها و روغن های گیاهی یافت می شود، خطر مرگ را به هر علت کاهش می دهد و امید به زندگی را افزایش می دهد.

به گزارش ایران پژواک، نتایج مطالعه دانشمندان ایرانی و کانادایی در مجله BMJ نشان می دهد که آجیل، دانه ها و روغن های گیاهی یافت می شود، خطر مرگ را به هر علت کاهش می دهد.

این دانشمندان با مطالعه بیش از ۴۰ مقاله علمی منتشر شده بین سالهای ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۱ نشان دادند که اثرات سلامتی با مصرف آلفا لینولنیک اسید (ALA)، یک اسید چرب چند غیر اشباع از گروه اسیدهای چرب ضروری برای بدن، مانع از مرگ زودرس می شود. این گروه شامل اسیدهای چرب اشباع نشده می باشد که آلفا لینولنیک اسید در غذاهای گیاهی مانند سویا، آجیل درختی، روغن کانولا و دانه کتان یافت می شود.

در مجموع ، این مطالعات بر روی ۱۲۰ هزار شرکت کننده در سنین ۱۸ تا ۹۸ سال، و گروه ۱۸ تا ۳۲ سال را شامل شد. نتایج، عوامل دیگری مانند سن، وزن، وضعیت سیگار کشیدن، مصرف الکل و فعالیت بدنی را در نظر گرفت.

با در نظر گرفتن این عوامل و ارزیابی دقیق هر مطالعه از نظر سوگیری، نویسندگان دریافتند که مصرف زیاد آلفا لینولنیک اسید یا ALA به ترتیب با ۱۰، ۸ و ۱۱ درصد خطر کمتر مرگ و میر، بیماریهای قلبی عروقی و بیماری عروق کرونر مرتبط است.

این مطالعه نشان می دهد که مصرف بیشتر ALA با کمی بیشتر، با خطر مرگ ناشی از سرطان همراه است - ۶۳ مرگ ناشی از سرطان در هر ۱۲۰ هزار نفر دیده می شود.

از نظر دوز، افزایش مصرف ALA به میزان یک گرم در روز، معادل یک قاشق غذاخوری روغن کانولا یا ۰.۵ اونس روغن گردو، با کاهش ۵ درصدی خطر مرگ ناشی از قلب و عروق مرتبط است.

در این گزارش امده است: "ما باید ارتباط بین ALA و طیف وسیع تری از علل مرگ را بررسی کنیم تا اثرات بالقوه الفا لینولنیک اسید بر سلامتی را بهتر ارزیابی کنیم و بررسی کنیم که آیا برخی از غذاهای غنی از ALA در واقع متفاوت با سرطان و سایر مرگ و میرها مرتبط هستند یا خیر".

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی