• ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۱
  • کد خبر: 24009
طلا

سومین هفته مهر نرخ ارز و سکه با روند نزولی همراه بود و شاخص بورس نیز نسبت به هفته گذشته افت شدیدی را تجربه کرد.

به گزارش ایران پژواک، در سومین هفته مهر نرخ ارز و سکه نسبت به هفته گذشته روند کاهشی تندتری داشت به طوری که نرخ دلار در بازار آزاد به کانال ۲۶ هزار تومان نزدیک شد و قیمت طلا نیز در چند هفته گذشته به کمترین حد خود در  رسید اما این کاهش قیمت  در آخرین روز معاملات هفته پنجشنبه(۲۲ مهر ) جای خود را به افزایش قیمت داد و اندکی از این افت نرخ را جبران کرد. 

بازار ارز نیز در این هفته نسبت به روزهای گذشته از ریزش بیشتری در شاخص همراه بود به طوری که  شاخص کل بورس تهران، در اولین روز هفته شنبه ۱۷ مهر ماه در ابتدای معاملات با رشد ۵۰۰ واحد در ارتفاع یک میلیون و ۴۸۸ هزار واحدی قرار گرفت. در دقیقه‌های پایانی فعالیت بازار سرمایه، شاخص کل بورس با اُفت ۲۲ هزار و ۲۸۰ واحد بر روی پله یک میلیون و ۴۶۵ هزار و ۹۸۳ واحدی قرار گرفت.

همچنین در آخرین روز معاملات شاخص کل بورس تهران، در  ۲۱ مهرماه در ابتدای معاملات با اُفت ۹۰۵ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۴۱۷ هزار واحدی قرار گرفت. در دقیقه‌های پایانی فعالیت بازار سرمایه، شاخص کل بورس با اُفت ۲۱ هزار و ۲۳۶ واحد بر روی پله یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۴۴۶ واحدی قرار گرفت.

دلار به کانال ۲۶ هزار تومانی برگشت 

در این هفته شاهد روند نزولی نرخ  ارز بوده ایم به طوری که دلار با کاهش متوسط یک هزار و ۵۰۰ تومانی  از قیمت ۲۷ هزار و ۹۸۵ تومان به ۲۶ هزار و ۵۲۶ تومان رسیدهمچنین یورو نیز حدود یک هزار و ۴۰۰ تومان ارزان شد و از قیمت ۳۱ هزار و ۸۶۵ تومان به نرخ ۳۰ هزار و ۴۶۰ تومان نزول کرد. 

نمودار زیر تغییرات نرخ دلار را در سومین هفته مهر نشان می دهد.

سکه در کانال ۱۱ میلیون تومانی مانگار شد

نرخ سکه و طلا همسو با نرخ ارز روند کاهشی داشت و سکه طرح جدید با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی از قیمت ۱۱ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان به ۱۱ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۸ هزار تومان در بازن هفته ارزان شد و از قیمت یک میلیون و ۱۵۱ هزار تومان به یک میلیون و ۱۴۴ هزار تومان کاهش یافت. 

تغییرات نرخ سکه در  نمودار زیر قابل مشاهده است. 

کاهش نرخ ارز باعث افت قیمت سکه و طلا شد

محمد کشتی آرای نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره وضعیت بازار طلا وسکه در سومین هفته مهر ۱۴۰۰ گفت: در این هفته قیمت اونس جهانی با توجه به افزایش حدود ۴۱ دلاری یکی از تاثیزگذار ترین  عوامل قیمت بود از طرف دیگر در روز چهار شنبه (۲۱ مهر) و پنجشنبه(۲۲ مهر) قیمت طلا و نقره به طرز چشمگیری افزایش یافت. 

او افزود: در بازار داخلی نیز با توجه به تداوم نزول قیمت  ارز که ار ابتدای هفته شروع شده بود تا  آخرین روز هفته این روند ادامه داشت اما در آخرین روز هفته با افزایش مجدد قیمت ارز، قیمت طلا و سکه را تحت تاثیر قرار داد. 

کشتی آرای بیان کرد: در مجموع  قیمت ارز به طور متوسط ۷۶۰ تومان کاهش داشته است و چون در این هفته کاهش قیمت ارز بیشتر بود قیمت سکه و طلا ریزش نرخ داشته اند. از طرف  دیگر در این هفته بازار در رکود به سر برد و کاهش داد و ستدها و همچنین تقاضا در بازار حاکم بود به دلیل کاهش قیمت ها سرمایه گذاری و خرید طلا برای مردم از رغبت کمتری برخوردار بود و همین کم انگیزه شدن  و جاذبه کم قیمت طلا و سکه برای سرمایه گذاری سبب شد حباب سکه نیز کاهش یابد و حدود ۸۰ هزار تومان از حباب سکه کاسته شد و  به ۳۴۰ هزار تومان رسیده است. 

او اظهار کرد: قیمت سکه طرح قدیم با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی به نرخ ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید همچنین هر قطعه سکه طرح جدید با افت ۳۰۰ هزار تومانی در قیمت همراه بود که به ۱۱ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان رسید . نیم سکه حدود ۸۰ هزار تومان ارزان شد و به ۶ میلیون تومان رسید. ربع سکه حدود ۹۰ هزار تومان از ارزش آن کاسته شد و ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

کشتی آرای گفت: سکه های یک گرمی با کاهش ۵۰ هزار تومانی به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان داد و ستد می شود. هر مثقال طلا با کاهش ۴۵ هزار تومانی همراه بوده است و به ۴ میلیون و ۹۵۲ هزار تومان رسیده است. هر گرم طلاس ۱۸ عیار هم حدود ۹ هزار تومان ارزان شد   و هرگرم طلای ۲۴ عیار با کاهش ۱۰ هزار تومانی به یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان نزول کرد. 

تغییر ریاست سازمان بورس باعث ریزش شاخص شد!

همایون دارابی  کارشناس بازار سرمایه در باره وضعیت بازار سرمایه  در سومین  هفته مهر گفت:مهمترین عاملی که در این هفته باعث افت بازار سرمایه شد بحث تغییرات مدیریتی بسیار اثرگذار بود  از طرف دیگر مدیران بانکی و بیمه ها  در حال تغییر هستند و رئیس صندوق توسعه ملی مشخص شد. 

او افزود: زمانی که این چنین تغییرات گسترده ای را در بخش های مختلف داریم و معمولا این افزاد بزرگترین حقوقی های بازار هستند بنابراین  افراد در بازار با جنبه احتیاط و عدم خرید همراه است بنابراین بازار به طور یکنواخت با کاهش همراه شد.

دارابی بیان کرد: وقتی شاخص و نمادها به صورت یکنواخت  ریزش می کند یعنی ریسکی سیستماتیک در بازار حاکم است که بحث نرخ بهره و جبران کسری بودجه دولت موجب این امر می شود که البته نگرانی هایی برای معامله گران مبنی براینکه در آینده چه اتفاقاتی برای نرخ بهره خواهد افتاد ایجاد می کند. 

او گفت: بعد اینکه مراحل تغییر مدیریت در بورس به اتمام  برسد باتوجه به اینکه عموما گزارشات خوبی  از شرکت ها ارائه می شود و وضعیت بنیادی شرکت ها مطلوب است معتقدم بازار بتواند بازگشتی را به سمت رشد تجربه کند.

نتیجه: 

باتوجه به اینکه در این هفته شاهد روند نزولی قیمت ارز بوده ایم فعالان بازارهای مالی امیدوارند در روزهای آینده نرخ ها با ثبات باشد اما از طرف دیگر برخی معتقدند در هفته آینده شاهد نوسان هایی در نرخ ارز  سکه خواهیم بود که به دنبال آن امکان دارد بورس رشد کند یا روند نزولی در پیش بگیرد. 

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی