محمد لاهوتی

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اعلام کرد: تجربه عملکرد بازار در طول ماه‌های گذشته نشان می‌دهد که دلار با نرخ بالاتر از ۱۰ هزار تومان در این بازار کشش نخواهد داشت.

به گزارش ایران پژواک، محمد لاهوتی در نشست خبری اظهار کرد: به نظر می‌رسد نرخ امروز دلار در بازار ایران واقعی و اقتصادی نیست و باید تغییری در شرایط آن به وجود بیاید.

به گفته وی با وجود این شرایط در صورتی که آمارهای پایان سال نیز منتشر شود احتمالاً تراز تجاری کشور مثبت خواهد بود.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه براساس آمارهای گمرک در یازده ماه سال ۹۷ صادرات کشور حدود ۴۰ میلیارد دلار بوده است، توضیح داد: طبق برآوردهای ما این رقم تا پایان سال به ۴۱ میلیارد دلار خواهد رسید. این در حالی است که رقم واردات براساس آمارهای رسمی ۳۸.۵ میلیارد دلار بوده از این رو تراز تجاری کشور در سال جاری مثبت خواهد بود.

لاهوتی ادامه داد: با وجود این تراز تجاری محدودیت‌های ارزی برای فعالان اقتصادی مشکلاتی به وجود آورده که البته با سیاست‌های جدید در زمینه روان سازی واردات و ثبت سفارش بازگشت، ارز به کشور تسهیل شده و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

وی با اشاره به بازگشت تحریم‌ها در سال ۹۷ بیان کرد: با توجه به این شرایط جدید، دولت سیاست‌هایی را مانند تعهد بازگشت ارز و رتبه‌بندی صادر کنندگان اجرایی کرد که به نظر می‌رسد نتایج منفی از خود نشان داده است. این در حالی است که صادر کنندگان خود مشتاق به بازگرداندن ارز هستند و در صورتی که شرایط فراهم شود قطعاً ارز مدنظر به کشور باز خواهد گشت.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به برگزاری یک جلسه میان هیئت نمایندگان اتاق تهران با دبیر شورای عالی امنیت ملی توضیح داد: ایشان در این جلسه صحبت‌های بخش خصوص را شنیدند و از دولت خواستند که دغدغه‌های آنها پیگیری شود. در جریان دیگر جلسات مشترک میان طرفین نیز بخش خصوصی تلاش کرده نگرانی‌ها و مشکلات خود را به گوش دولتمردان برساند از این روز امیدواریم که مشکلات موجود در سال جاری به سال ۹۸ منتقل نشود.

لاهوتی با بیان اینکه محدودیت در واردات مشکلاتی را در تأمین مواد اولیه مورد نیاز به وجود آورد تصریح کرد: ما به دولت هشدار داده بودیم که دلار ۴۲۰۰ تومانی مشکلات رانتی به وجود خواهد آورد اما متأسفانه در ماه‌های گذشته این روال ادامه پیدا کرد و ضمن اینکه برای تولید کنندگان در تأمین مواد اولیه محدودیت‌های شکل گرفت در عین حال تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم نیز با مشکل مواجه شد و قیمت‌ها افزایش یافتند.

وی ادامه داد: ما امیدواریم در جریان جلساتی که در دولت و با حضور بخش خصوصی انجام می‌شود این دغدغه‌ها شنیده شده و در نهایت نظم مورد نیاز برای فعالیت‌های اقتصادی باز گردد. تصمیمات اخیر دولت برای تسهیل بازگشت ارز می‌تواند به بهبود این شرایط کمک کند.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران خاطرنشان کرد: تا چند هفته قبل امکان استفاده از برخی روش‌ها برای بازگشت ارز صادراتی وجود نداشت اما امروز با تصمیمات اتخاذ شده شرایط بهبود نسبی پیدا کرده است از این رو ما به سال آینده بدبین نیستیم اما بهبود شرایط منوط به تغییر و تحولات جدی در سیاست‌های اجرایی خواهد بود.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی