مکرون

وزارت خارجه فرانسه در واکنش به سومین مرحله از کاهش تعهدات برجامی ایران مدعی شد لازمه تکمیل روند گفتگوهای «بیاریتز»، بازگشت به اجرای کامل برجام است.

به گزارش ایران پژواک، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم موافقت آمریکا با (پیشنهاد پاریس) مبنی بر اعطای معافیت به خریداران نفت ایران و بازخورد مذاکرات اخیر، گفت: همانگونه که از گفتگوهای بیاریتز در نشست جی7 برمی‌آید؛ تلاش‌های جاری از سوی همه بازیگران دخیل، در پاسخ به لزوم کاهش تنش‎ها انجام می‎شود و همانطور که ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه نیز گفته است، روند پایه‎گذاری‎شده در بیاریتز هنوز کامل نشده و کارهای زیادی باقی است.

وی در واکنش به برداشتن سومین گام ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی نیز مدعی شد: فرانسه تلاش‎هایی در راستای کاهش تنش‎ها داشته و همانطور که لودریان گفت باب (گفتگو) باز شده است. آنگونه که مشخص است پرهیز از نقض مجدد برجام و بازگشت به اجرای کامل توافق از اهداف اصلی این روند است. پرهیز از هر اقدامی که یک سیگنال بد تلقی شود و مانع تلاش‎ها در راستای کاهش تنش‎ها باشد؛ ضروری است.

گفتنی است روز گذشته، حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران تاکید کرد گام سوم کاهش تعهدات برجامی از روز جمعه برداشته خواهد شد.

در ۲ گام نخست که با وقفه ۶۰ روزه برداشته شد؛ ایران به ترتیب حجم اورانیوم و سقف غنی‌سازی آن را افزایش داد. 

به گفته روحانی، در گام سوم سازمان انرژی اتمی موظف است در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است، بلافاصله اقدام  کند و تمام تعهداتی که در زمینه تحقیق و توسعه در برجام مد نظر بوده را کنار بگذارد و شاهد گسترش در حوزه تحقیق و توسعه در زمینه انواع سانتریفیوژهای جدید باشیم.

در عین حال، وی ۲ ماه هم به کشورهای ۱+۴ برای حصول توافق با ایران فرصت داد و تاکید کرد: در شرایط توافق ممکن است به تعهدات برجامی برگردیم.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی