تیتر سه سرویس

 • گزارش تصویری از مجالسی شبیه عروسی در شب هشتم محرم در شهرهای عرب نشین

  گزارش تصویری از مجالسی شبیه عروسی در شب هشتم محرم در شهرهای عرب نشین

  در اکثر شهرهای عرب نشین استان خوزستان مانند شادگان، اهواز، آبادان، خرمشهر و ماهشهر، در شب هشتم ماه محرم در مجلس‌های زنانه و مردانه مراسم"عرس القاسم" یا در اصطلاح برخی از شهرها "عروس القاسم" برگزار می‌شود. در این مراسم مردان و زنان با در دست داشتن سینی‌های که روی آن‌ها را پارچه‌ای سبز پوشانده‌اند مراسمی همانند جشن عروسی برای حضرت قاسم برگزار می‌کنند.

 • گزارش تصویری از شاهکار معماری جهان؛ مدرسه روستای سیدبار چابهار

  گزارش تصویری از شاهکار معماری جهان؛ مدرسه روستای سیدبار چابهار

  ساخت مدرسه روستای سیدبار جدگال چابهار با طراحی آرش علی آبادی از سال ۱۳۹۶ آغاز و بعد از مراحل پژوهشی و بررسی‌های محلی اجرا شد. این مدرسه چهار کلاس درس، کتابخانه و کارگاهی مخصوص سوزن دوزی دارد. طراحی مدرسه ابتدایی دارای یک دیوار محصورکننده با حفره‌هایی است که دور کلاس‌های با تهویه طبیعی، فضاهای اجتماعی و یک حیاط بیرونی می‌پیچد. این پروژه اخیرا برنده جایزه بین‌المللی RIBA (مؤسسه سلطنتی معماران بریتانیا) برای تعالی ۲۰۲۴ شده است.

 • گزارش تصویری از پل کابلی غول‌پیکری که آمریکا و کانادا را بهم وصل کرد!

  گزارش تصویری از پل کابلی غول‌پیکری که آمریکا و کانادا را بهم وصل کرد!

  پروژه پل بین‌المللی گوردی‌هاو با اتصال قریب‌الوقوع عرشه‌های پل بر روی رودخانه دیترویت به نقطه عطف مهمی نزدیک می‌شود. این پل به ارتفاع ۴۶ متر دیترویت، ویندزور و انتاریو را به یکدیگر متصل می‌کند. این پل، پس از تکمیل، ۸۵۳ متر طول خواهد داشت که آن را طولانی‌ترین در بین پل‌های کابلی در آمریکای شمالی و دهمین پل طولانی در جهان تبدیل می‌کند. شرکت مهندسی AECOM و معمار برجسته آن، Erik Behrens، رهبری این پروژه را بر عهده داشتند. این پل شامل ۲۷ بخش از پیش طراحی شده است که هر کدام به طور متوسط ۱۵ متر طول و ۳۷.۵ متر عرض دارند و توسط کابل‌های موازی ثابت پشتیبانی می‌شوند. طراحی پل دارای یک انحنای ملایم است که با دو برج ۲۲۰ متری متشکل از ۲۱۶ کابل لنگر انداخته شده است. عرشه پل، از فولاد مرکب و بتن ساخته شده است و در بالای آب در یک قوس صاف شناور است.

 • گزارش تصویری از شاهکار معمار ژاپنی در شهر جدید چین

  گزارش تصویری از شاهکار معمار ژاپنی در شهر جدید چین

  موزه هنر زائیشوی، اثر «جونیا ایشیگامی» در منطقه توسعه‌ای جدید ریژائو در استان شاندونگ واقع شده و فضای نمایشگاهی انعطاف‌پذیری را در خود جای داده است که در حال حاضر آثار هنری مرتبط را به نمایش می‌گذارد. این سازه، از نظر مقیاس، با دریاچه مصنوعی‌ای که زیر آن شناور است، یکسان است. این سازه یک کیلومتر طول دارد و رگه‌ای از باد را تداعی می‌کند که روی آب می‌چرخد. ایشیگامی گفت:«می‌خواستم سازه را به‌عنوان منظره‌ای جدید در دل دریاچه ارائه کنم. آن را در محیط چینی قرار دهم تا تجربه پیاده‌روی در دریاچه را ایجاد کنم؛ مشابه قدم زدن در ساحل، جایی که مردم می‌توانند جوهره آب را احساس کنند».

 • گزارش تصویری از خرمشهر ۴۲ سال پس از آزاد سازی

  گزارش تصویری از خرمشهر ۴۲ سال پس از آزاد سازی

  سوم خردادماه، چهل و دو سال بعد از آزادسازی خرمشهر، شهر و مردمش رنگ آرامش دارند. خرمشهر، تنها شهر ایران است که مهرش در قلب همه جاریست. پاره‌ای از جان هر ایرانی. گویی هر سال و به بهانه آن خاطره جمعی مشترک، پیمان ما با خرمشهر، با ایران، با مردم و با قهرمانانی که خون پاکشان بر این خاک ریخته شده تازه می‌شود. مجموعه عکس‌های مرتضی پایه‌شناس از حال و هوای شهر، در یک خرداد دیگر تماشایی است.

 • گزارش تصویری از زنان قبیله آفریقایی با لب‌های عجیب

  گزارش تصویری از زنان قبیله آفریقایی با لب‌های عجیب

  دلیل اصلی مشهور بودن و محبوبیت مردم سورما، نوع تزئینی است که زنان این قوم برای زیباسازی خود انتخاب کرده اند. زنان قبیله سورما اتیوپی حلقه ها و صفحه های بزرگی را درون گوش ها یا لبان خود جاسازی می کنند. هر دختر جوان سورما لبان خود را می برد و یک صفحه چوبی گرد و صاف را میان لب های بریده شان جای می دهند. پس از اینکه لب ها به اندازه کافی کشیده شد، این صفحه چوبی را با صفحاتی از جنس گل رس و سفالی یا چوبی بزرگتر عوض می کنند. حتی گاهی مجبور می شوند که دو تا ۳ تا از دندان های جلویی را برای این کار بکشند.

 • گزارش تصویری از تزئین سن پترزبورگ برای سال نو میلادی

  گزارش تصویری از تزئین سن پترزبورگ برای سال نو میلادی

  تزئین و نورپردازی به اشکال مختلف در سن پترزبورگ را می بینید.

 • گزارش تصویری از مناظر محسور کننده ای از شفق های شمالی در آسمان چندین منطقه روسیه

  گزارش تصویری از مناظر محسور کننده ای از شفق های شمالی در آسمان چندین منطقه روسیه

  روسیه یکی از بهترین کشورها برای تماشای شفق قطبی است؛ چرا که نزدیکترین کشور به ایران است که امکان تماشای این نورهای رنگی بی نظیر را می دهد.

 • گزارش تصویری از ژست‌های یکتا ناصر و کامبیز دیرباز در اکران «حدود ۸ صبح»!

  گزارش تصویری از ژست‌های یکتا ناصر و کامبیز دیرباز در اکران «حدود ۸ صبح»!

  اکران مردمی فیلم «حدود ۸ صبح» با حضور حضور کامبیز دیرباز و یکتا ناصر در پردیس کورش برگزار شد. یکتا ناصر و دخترش در این مراسم حضور پیدا کردند. حضور تک نفره یکتا ناصر با دخترش سوفیا در اکران عمومی حدود ۸ صبح بدون حضور منوچهر هادی، یک بار دیگر به شایعات پیرامون این زوج دامن زد. در این بین لباس و استایل کامبیز دیرباز هم از سوی کاربران در فضای مجازی مورد تحلیل قرار گرفت.

 • گزارش تصویری از جلوه‌های مسیر ریلی راه آهن شمال

  گزارش تصویری از جلوه‌های مسیر ریلی راه آهن شمال

  بیست‌و سوم مهرماه ۱۳۰۶ اولین کلنگ ساختمان راه‌آهن سراسری در تهران، یعنی محل فعلی ایستگاه راه‌آهن تهران به زمین زده شد. طول راه‌آهن شمال ۳۸۲ کیلومتر بوده و علاوه بر این شامل ۲۸ کیلومتر خط انشعابی بندر امیرآباد و همچنین در کل ۹۱ کیلومتر خطوط فرعی (شامل ۵/۴۳ کیلومتر خط تجاری و ۵/۴۷ کیلومتر خط مانوری) است. در بخش‌بندی‌های جدید راه آهن، از ایستگاه بنکوه تا ایستگاه گلوگاه جز راه آهن شمال یک محسوب می‌شود که وجود کوه‌ها، دشت‌ها و پل‌ها با معماری خاص و زیبایی‌های طبیعی‌اش، مسیر ریلی را دو چندان کرده است. «پرونده راه‌آهن سراسری ایران» (موسوم به راه آهن شمال - جنوب)، به طول حدود ۱۴۰۰ کیلومتر سوم مرداد ۱۴۰۰ در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (UNESCO) به عنوان بیست و پنجمین میراث فرهنگی ملموس و نخستین میراث صنعتی کشورمان در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد. این گزارش بعد از ثبت جهانی راه‌آهن سراسری ایران، در طول یک سال گذشته از ایستگاه بنکوه تا ایستگاه گلوگاه راه‌آهن شمال کشور به تصویر کشیده شده است.

 • گزارش تصویری از تشییع پیکر داریوش مهرجویی با حضور محمدرضا گلزار، حامد بهداد، پارسا پیروزفر و ...

  گزارش تصویری از تشییع پیکر داریوش مهرجویی با حضور محمدرضا گلزار، حامد بهداد، پارسا پیروزفر و ...

  مراسم تشییع پیکر داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی‌فر در مقابل تالار وحدت با حضور اهالی سینما و چهره‌های مطرح برگزار شد.

 • گزارش تصویری از جاده شمال در یک قرن قبل

  گزارش تصویری از جاده شمال در یک قرن قبل

  عکس‌هایی که در اینجا می‌بینید بیش از یک قرن قبل و در اواخر دورۀ قاجار گرفته شده‌اند. در یکی از عکس‌ها مردانی را می‌بینیم که مقابل یک قهوه‌خانه در نزدیکی رشت نشسته‌اند؛ در یکی دیگر از عکس‌ها عبور چند نفر را سوار بر الاغ در نزدیکی پل تاریخی لوشان در منطقۀ رودبار می‌بینیم و سایر عکس‌ها نیز پل‌ها و چشم‌اندازهای دیگری را در مسیر جادۀ رشت نشان می‌دهند.

 • گزارش تصویری از دریاچه ارومیه؛ آبی نمانده است

  گزارش تصویری از دریاچه ارومیه؛ آبی نمانده است

  در تصاویری اختصاصی از دریاچه ارومیه، وضعیت وخیم و بی آب این دریاچه بعد از خشکسالی و عدم بارش کافی به تصویر کشیده شده است.

 • گزارش تصویری جدید از حادثه تروریستی در حرم شاهچراغ شیراز

  گزارش تصویری جدید از حادثه تروریستی در حرم شاهچراغ شیراز

  غروب امروز حادثه تروریستی دیگری در شاهچراغ شیراز به وقوع پیوست. گفته می‌شود یکی دیگر از مجروحین حادثه تروریستی شاهچراغ به شهادت رسید.

 • گزارش تصویری از شهر تبریز؛ یک قرن قبل

  گزارش تصویری از شهر تبریز؛ یک قرن قبل

  این عکس‌ها را عکاسان مختلفی از جمله هنری ویوله فرانسوی و آنتوان سوروگین (از عکاسان معروف دوران قاجار) ثبت کرده‌اند. جدیدترین عکس که منظرۀ «هتل اروپا» را نشان می‌دهد متعلق به ۹۰ سال قبل در اوایل سلطنت پهلوی است و سایر عکس‌ها مربوط به بیش از ۱۰۰ سال قبل و اواخر دوران قاجار هستند.

 • گزارش تصویری رنگی از شهر استانبول؛ ۱۱۰ سال قبل

  گزارش تصویری رنگی از شهر استانبول؛ ۱۱۰ سال قبل

  عکس‌هایی که در اینجا ملاحظه خواهید کرد بین سال‌های ۱۹۱۲ تا ۱۹۲۲ گرفته شده‌اند؛ یعنی در آخرین دهۀ حیات امپراطوری عثمانی؛ حکومتی که قریب به ۶۰۰ سال بر آناتولی، قفقاز و سرزمین‌های عربی خاورمیانه حکومت کرده بود.

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی