برنی سندرز

برنی سندرز در جریان تازه‌ترین مناظره تلویزیونی دموکرات‌ها در شهر چارلستون ایالت کارولینای جنوبی، نخست وزیر رژیم صهیونیستی را مورد انتقاد شدید قرار داد.

به گزارش ایران پژواک به نقل از بی بی سی، برنی سندرز از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در جریان تازه‌ترین مناظره تلویزیونی دموکرات‌ها در شهر چارلستون ایالت کارولینای جنوبی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را یک شخص مرتجع و نژادپرست خواند و احتمال بازگرداندن سفارت آمریکا از بیت المقدس به تل آویو را مطرح کرد.

سندرز اخیراً اعلام کرده بود که در نشست سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) که قرار است هفته آینده در واشنگتن برگزار شود، شرکت نخواهد کرد.

او نشست آیپک که از آن به عنوان بزرگ‌ترین گروه لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا یاد می‌شود را جایگاهی برای ابراز افکار متعصبانه خوانده بود.

سناتور سندرز در مناظره شب گذشته با اشاره به اینکه خودش یک یهودی است و به این مساله افتخار می‌کند و اینکه در گذشته چند ماه در اسرائیل زندگی کرده است، گفت: غم‌انگیز است که بنیامین نتانیاهو به عنوان یک مرتجع و نژادپرست اسرائیل را اداره می‌کند.

سندرز در ادامه با اشاره به اینکه آمریکا به طور قطع باید از استقلال و امنیت اسرائیل محافظت کند گفت: شما نمی‌توانید درد و رنج مردم فلسطین را نادیده بگیرید.

او تاکید کرد که در صورت راهیابی به کاخ سفید، گزینه بازگرداندن سفارت آمریکا از بیت المقدس به تل آویو را بررسی کند.

این در حالی است که مایکل بلومبرگ، شهردار سابق نیویورک که اخیراً وارد کارزار انتخاباتی شده در این مناظره گفت که آمریکا نمی‌تواند بار دیگر سفارت خود را به تل آویو منتقل کند.

او گفت: ما نباید سفارت را بدون آنکه چیزی در مقابل از دولت اسرائیل می‌گرفتیم به آنجا منتقل می‌کردیم. اما این کار انجام شده و سفارت باید آنجا باقی بماند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و در ماه مه سال ۲۰۱۸ سفارت آمریکا را به بیت المقدس منتقل کرد؛ اقدامی که با واکنش شدید فلسطینی‌ها مواجه شد و باعث اعتراضات زیادی در برخی کشورهای عربی شد.

از طرف دیگر سناتور الیزابت وارن از نامزدهای دیگر دموکرات، هم در تازه‌ترین مناظره تلویزیونی این حزب با دفاع از راه حل دو کشور برای دو ملت گفت که آمریکا نباید محتوای توافق صلح احتمالی بین دو طرف را تعیین کند.

دونالد ترامپ با کنار گذاشتن راه حل مذکور اخیراً طرح معامله قرن را به همراه بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که با مخالفت شدید فلسطینی‌ها و اتحادیه عرب مواجه شده است.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی