• ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
  • کد خبر: 20244
بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: وقتی که بازار روند نزولی دارد و تقریبا محرکی برای معکوس کردن این روند وجود ندارد، دامنه نامتقارن باعث فرسایشی شدن بازار میشود.

به گزارش ایران پژواک، بورس اوراق بهادار تهران امروز هم روند کاهشی خود را ادامه داد و در پایان معاملات شاخص کل با کاهش ۱۱ هزار و ۸۵۵ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۹۳ هزار و ۹۷۶ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن امروز ۱۰۱۰ واحد کاهش یافته و به رقم ۴۳۳ هزار و ۳۸۵ واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران بیش از ۴ میلیون و ۷۷۱ هزار نوبت معامله رسید.

امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از ۳.۲ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۳۷ هزار نوبت معامله و به ارزش ۳ هزار و ۸۵۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

محمد خبری زاده ، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این این روند بورس قابل پیش بینی بود، گفت: وقتی که بازار روند نزولی دارد و تقریبا محرکی برای معکوس کردن این روند وجود ندارد، دامنه نامتقارن باعث فرسایشی شدن بازار میشود. در دهه هشتاد هم که دامنه نوسان بازار نامتقارن شده بود چنین اتفاقی افتاد.
در حال حاضر ارزش معاملات کم شده، پول در بازار نیست و تقاضایی در بازار وجود ندارد. 

خبری زاده اظهار کرد: تا پایان سال شاخص شاید تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد پایین بیاید. البته شاید هم شاخص ۵۰ هزار واحد افت کند ولی اگر این روند ادامه پیدا کند برای سال آینده خطرناک خواهد شد. 

وی عنوان کرد: باید به یک شکلی منابع نقدینگی به بازار تزریق شود. امیدوارم باز هم بازار سرمایه برای حاکمیت مهم شود و منابعی مثلا از صندوق توسعه ملی به بازار وارد شود. اگر این اتفاق نیفتد این روند ممکن است حتی تا اوایل سال بعد هم ادامه پیدا کند. 

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر فضای بازار سرمایه گفت: انتخابات یکی از عواملی است که ابهام را در بازار زیاد میکند. اما در حال حاضر بازار به سمتی رفته که انتخابات در بازار بی‌تاثیر شده است. چرا که بازار با بی‌پولی و بدبینی مفرط دست و پنجه نرم میکند. 

وی افزود: درواقع فضا به سمتی رفته که سهامداران اهمیتی به اخبار سیاسی نمیدهند. از طرفی چون دامنه نامتقارن کاری کرده که شاخص خیلی منفی نمیخورد، این بیخیالی بازار بیشتر شده است. بازاری که شاید ۸ ماه پیش هر کس در رسانه‌ها حاضر میشد دوست داشت بگوید که این قسمت آن کار خودشان بوده، الان به طور کل رها شده است.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی