تظاهرات ترکیه

منابع خبری روز یکشنبه از تظاهرات هزاران نفر در سراسر ترکیه در اعتراض به افزایش قیمت برق از ابتدای سال جاری خبر دادند.

به گزارش ایران پژواک به نقل از وبگاه «دووار»، تظاهراتی در استان «ازمیر» در غرب و استان‌های «دیاربکر» و «ماردین» در جنوب شرقی ترکیه برگزار شد و جمعیت قبوض برق و ارز خارجی خود را به نشانه اعتراض حمل کردند.

اعتراضات زمانی آغاز شد که مصرف کنندگان و مشاغل با افزایش قیمت برق بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد در اول ژانویه همراه با افزایش قبوض گاز طبیعی آسیب دیدند. بر اساس داده‌های دولتی که  اوایل ماه جاری فاش شد، نرخ تورم سالانه در ترکیه به بالاترین میزان در دو دهه گذشته یعنی ۴۸.۷ درصد افزایش یافته  که فشار بر جمعیت را افزایش داده است.

به نوشته این منبع خبری، در منطقه قزل تپه ماردین، جمعیت شعار می دادند: «اردوغان استعفا» و «حکومت کناره گیری.»

بنابر اعلام این سازمان، شماری از مردم پس از حمله به خودروهای پلیس بازداشت شدند. حزب مخالف کارگران ترکیه (TİP) با انتشار بیانیه ای مقابل ساختمان شرکت توزیع برق گدیز، تظاهرات در استانبول را رهبری کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در ماه دسامبر اعلام کرد که حداقل دستمزد ترکیه در سال ۲۰۲۲، ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت تا به جبران هزینه‌های زندگی کمک کند.یکی از نمایندگان این حزب با اشاره به اینکه هدیه دولت اردوغان به مردم ترکیه افزایش قیمت برق بوده است، گفت: «کاخ ریاست جمهوری ترکیه در حال به دست آوردن ثروت است و ما بهای آن را می‌پردازیم. افزایش حداقل دستمزد عملاً بی معنی شده است.»

لیر ترکیه از ابتدای سپتامبر، زمانی که بانک مرکزی با وجود افزایش تورم شروع به کاهش نرخ بهره کرد، ۳۷ درصد در برابر دلار کاهش یافته است.

بر اساس گزارشی که اخیرا توسط شهرداری استانبول منتشر شده، هزینه زندگی در این شهر که پر جمعیت‌ترین شهر ترکیه به شمار می‌آید و یک ششم جمعیت این کشور در آن زندگی می‌کنند در مقایسه با سال گذشته دو برابر شده است.

اردوغان چندی قبل  وزیر اقتصاد این کشور را برکنار کرده و «نورالدین نباتی» را به عنوان وزیر اقتصاد جدید ترکیه معرفی کرد.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی