روزنامه آفتاب یزد

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی ادعا کرده است مدل فیلترینگ روسی و چینی در کشور اجرا می شود. این گزارش که تیتر اصلی جلد این روزنامه صبح کشور شده است با اشاره به مسدود سازی آی پی ها و بستن مسیر فیلترشکن ها چنین اشاره ای داشته است.

به گزارش ایران‌پژواک، در بخشی از این گزارش آفتاب یزد می خوانیم: «تصــور تصمیم گیران درابهر اینکه شبکه ملی اطلاعات مشغول کار است و اپلیکیشــن های ایرانی بدون اختلال کار می کنند، این تصور غلطی اســت چرا که ادامه فعالیت همین استارتاپ ها نیازمند خدمات و سرویس هایی است که یا فیلتر هستند یا تحریم. از سوی دیگر این محدودیت های سختگیرانه ای که در حوزه اینترنت در دولت سیزدهم ایجاد شده و قطعا جز انتقادها و عصبانیت مردم چیز دیگری در پی نخواهد داشــت، بار دیگر این فرضیــه قدیمی پیاده ســازی فیلترینگ روسی و چینی در کشور را تقویت کرده است.»

یک کارشــناس حــوزه آی تــی در این باره به آفتاب یزد می گوید: «همیشــه از این اشــتباه محدودیت هــای اینترنتی می ترسیدیم که متاسفانه رخ داد. پیشتر تلگرام را فیلتر کردنــد و حاال این کار را با واتس اپ و اینســتاگرام انجام دادند که صد البته شــرایط را بدتر کردند. چرا که آن زمانی که برای تلگرام محدودیت ایجاد کــرده بودند به این صورت مردم کســب و کارهای شــان را به تلگرام نبرده بودند و بیشتر روی اینســتاگرام سرمایه گذاری کردند. حاال متاسفانه با فیلتر اینستاگرام معیشت چند هزار خانواده به خطر افتاده است.» امیرحســین زرین افزود:« اما این فیلترها و محدودیت ها، فیلترشــکن را به وجود آورد. نکته اینجاست که از آنجا که هزینه های نگهداری از فیلترشکن ها بسیار بالاست، نمی توانیم باور کنیم که بسیاری از شرکت ها آن را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهند. چند وقت پیش اعلام شد که گوشــی هایی که در ایران وجود دارد بخش اعظم شان به بدافزار آلوده است که این بدافزارها همین فیلترشکن ها هستند که معلوم نیســت از کجا دانلود می شوند. و نتایج این هک شدن را بارها در برخــی از ادارات دولتی دیده ایم.» او ادامه داد: « چند روزی است که تقریبا هیچ وی پی انی کار نمی کند در واقع آی پی ها را شناسایی و سپس آن را مسدود کرده اند برای این کار هم از الگوریتم روسیه و چین دارند استفاده می کنند. از همین رو می توان گفت که به احتمــال زیاد مدل فیلترینگ روسیه و چین را دارند پیش می برند. چین با توجه به محدودیت هایی که در شبکه های اجتماعی ایجاد کرده، مدعی است که تعداد زیادی از جمعیت کشورشــان از وی چت استفاده می کند در صورتی که کاربران شان دسترسی به شبکه های بین المللی ندارند که دارند از وی چت استفاده می کنند.»

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی