سوئد

سفارت روسیه در سوئد اعلام کرده است که عضویت سوئد در ناتو منجر به از دست دادن حاکمیت این کشور می شود.

به گزارش ایران‌پژواک، سفیر روسیه در گفتگو با یک روزنامه سوئدی گفت: «عضو شدن در ائتلاف آتلانتیک شمالی به رهبری ایالات متحده اساساً به معنای از دست دادن کامل حاکمیت ملی با باز کردن خاک خود به روی پایگاه‌های ناتو است. کشتی‌ها و هواپیماهای آمریکایی دارای سلاح هسته‌ای در بنادر و فرودگاه‌های سوئد مستقر خواهند شد و شما می‌توانید استقرار آنها را ممنوع کنید. همچنین واشنگتن هرگز اجازه نخواهد داد که سوئدی‌ها در این مورد اطلاع رسانی کنند.»

در ارتباط با موضوع عضویت سوئد و فنلاند در ناتو، وزیر امور خارجه سوئد پیشتر با اشاره به ادامه رایزنی‌های کشورش برای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با ترکیه اعلام کرده بود که هیئتی از وزارت کشور سوئد در این زمینه به آنکارا سفر خواهند کرد.

گفتنی است که در اجلاس سران ناتو در ۲۸ ژوئن سال جاری در شهر مادرید، پایتخت اسپانیا تفاهمنامه سه جانبه ای بین ترکیه، فنلاند و سوئد که متقاضی عضویت در ناتو هستند، در خصوص نگرانی‌های امنیتی آنکارا به امضا رسید. نخستین نشست سازوکار کمیته مشترک دائمی ۲۶ در فنلاند برگزار شد.

با آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین (در ۵ اسفند ماه سال ۱۴۰۰) دو کشور سوئد و فنلاند درخواست رسمی عضویت در ناتو را ارائه دادند که پس از کش و قوس‌های فراوان و مخالفت‌های ترکیه، سرانجام ترکیه و سران ناتو اوایل تیرماه به پیوستن این دو کشور به این سازمان نظامی موافقت کردند و روند تصویب عضویت این دو کشور به ناتو در پارلمان‌های کشورهای عضو ناتو آغاز شد.

ترکیه موافقت خود با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو را منوط به پذیرش شروط خود در زمینه مبارزه با تروریسم از سوی این دو کشور کرده است. پارلمان ترکیه، برخلاف دیگر کشورهای عضو ناتو، هنوز پروتکل الحاقی سوئد و فنلاند را تصویب نکرده است.

انتهای پیام

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی