پوتین

نماینده جدید چین در اتحادیه اروپا گفت که حمله روسیه به اوکراین در روابط خارجه چین اختلال ایجاد کرده و پکن را در موقعیت دشواری قرار داده است.

به گزارش ایران‌پژواک، فو کونگ، سفیر جدید چین در اتحادیه اروپا در مصاحبه با روزنامه «ساوث چاینا مورنینگ پست» گفت که هرچند به باور چین، حمله روسیه به اوکراین نباید مسئله‌ای در روابط دوجانبه پکن و بروکسل باشد، اما «بحران اوکراین به مشکلی در روابط دوجانبه چین با اتحادیه اروپا تبدیل شده است».

فو که در اشاره به مناقشه اوکراین از عبارت «عملیات ویژه نظامی» یاد کرد، گفت که یکی از اولویت‌هایش در این نقش جدید، سیاست‌زدایی از روابط چین و اتحادیه اروپاست. رهبران اروپایی اصرار دارند که چین حمله روسیه به اوکراین را محکوم کند، اما فو کونگ یادآور شد که پکن از نخستین روز آغاز این جنگ، طرفین را به دستیابی به یک راهکار مسالمت‌آمیز دعوت کرده است.

او تاکید کرد که چین هیچ نفعی از این جنگ نمی‌برد و طولانی شدنش به منافع چین کمکی نمی‌کند.

وی افزود: ما خود از صدمات جانبی این جنگ آسیب دیده‌ایم. روسیه و اوکراین هر دو دوستان خوب چین هستند و ما نمی‌خواهیم بین دوستانمان، یکی را انتخاب کنیم. این خاستگاه موضعی است که ما در قبال این جنگ اتخاذ کرده‌ایم.

او گفت: این بحران ما را در موقعیت بسیار دشواری از نظر سیاسی قرار داده و بار زیادی بر روابط ما با اتحادیه اروپا گذاشته است.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی