• ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۳
  • کد خبر: 31931
گندم

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: هنوز هیچ تصمیمی در خصوص قیمت گندم گرفته نشده و قیمت مانند قبل است. اگر شورای قیمت‌گذاری تصمیم جدیدی در خصوص اصلاح قیمت گندم بگیرد اطلاع رسانی خواهیم کرد.

به گزارش ایران‌پژواک، علیرضا مهاجر در نشست خبری جهش تولید در دیم‌زارها که امروز برگزار شد، اظهار کرد: از ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشاورزی حدود ۹.۵ میلیون هکتار دیم است که زراعت، باغبانی و فعالیت‌های شیلاتی را شامل می شود.

وی ادامه داد: باید به اراضی دیم رسیدگی کنیم که این مهم نیازمند اقدامات علمی، فنی، ترویجی، آموزشی، پیگیرهای مستمر و ساختار مشخصی است تا عملکرد در واحد سطح افزایش و هزینه‌ها کاهش یابد.

معاون امور زراعت وزارت جهادکشاورزی تصریح کرد: باید به معیشت کشاورزان دیم‌کار توجه کنیم زیرا کشاورزان دیم کار از تمکن مالی ضعیف‌تری برخوردارند، بنابراین باید از لحاظ مالی و اقتصادی توجه ویژه‌ای به آنها شود. به همین دلیل طی فرآیندی طرحی تهیه شد که با کمک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام بر روی آن کار و به صورت مشترک از سه سال پیش شروع شد.

وی افزود: به صورت آزمایشی ابتدای طرح حدود ۶۶۰ هزار هکتار را تحت پوشش این برنامه بردیم و نتایج خوبی داشت.

مهاجر در ادامه گفت: در سال گذشته با وسعت بیشتری این کار انجام شد و امسال هم در ۲۱ استان کشور در حال اجرا است. شاخص‌هایی که برای دیم در نظر می‌گیریم مانند میزان بارندگی باید به اندازه‌ای باشد که محصولی که کشت می‌کنیم به ما عملکردی بدهد که از لحاظ اقتصادی بتواند هزینه‌های آن را پوشش دهد.

وی با بیان اینکه اراضی دیم در کشور پراکنده هستند، گفت: تعدادی استان داریم که بارندگی آنها در اراضی دیم کمتر از ۲۵۰ میلیمتر است و امکان اینکه بتوانیم کشتی انجام دهیم که بتواند عملکرد قابل قبولی بدهد وجود ندارد، بنابراین آنها را اراضی مرتعی در نظر گرفتیم.

مهاجر عنوان کرد: امسال توانستیم با سازمان نظام مهندسی کشاورزی قراردادی را منعقد کنیم که هزارنفر از فارع التحصیلان رشته کشاورزی که تجربه لازم را داشته باشند در این طرح استفاده کنیم و با آموزش آنها توانستیم فناوری های جدید را در دیم زارها به کشاورزان انتقال دهیم.

وی با بیان اینکه تاکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از این اراضی بیمه شدند، افزود: خشکسالی یکی از تهدیدهایی است که زندگی کشاورزان مناطق دیم را تهدید می کند و انجام بیمه اطمینان خاطری را برای آینده کشاورزان دیم کار فراهم کرده‌ است. در کنار آن نیز آخرین دستاوردهای تحقیقاتی دنیا و کشور را به صورت دستورالعمل تهیه کردیم.

معاون وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: یکی از معضلات خاورمیانه و کشور ما فرسایش خاک است که در دیم زارها با شخم فراوان باعث فرسایش خاک می شدیم. ولی با استفاده از کارنده‌های عمیقکار می‌توانیم از رفت و آمد زیاد تراکتور و ادوات در زمین جلوگیری کنیم زیرا در یک زمان چندین کار توسط کارنده‌ها انجام می‌شود و از فرسایش خاک هم جلوگیری می‌شود.

مهاجر افزود: سالانه حدودا ۲.۵ میلیون هکتار اراضی آیش داریم که این اراضی هم باعث ایجاد فرسایش خاک می‌شود. برای جلوگیری از این موارد آنها را از آیش زرد به شرایطی خوبی که سطح اراضی با پوشش سبز و یا علوفه پوشیده شود، تبدیل کردیم. در کنار این با کمک بانک ملی توانستیم امسال ۵۰۰ میلیارد تومان با بهره ۴ درصد برای ادوات کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار دهیم که اگر کمک ستاد اجرایی فرمان امام نبود شاید نمی توانستیم به آن برسیم.

وی در پایان و در پاسخ به این سوال که آیا قیمت گندم اصلاح شده است یا خیر؟ گفت:هنوز هیچ تصمیمی در خصوص قیمت گندم گرفته نشده و تصمیم همانی است که تاکنون بوده است. اگر خبر جدیدی باشد اطلاع رسانی خواهیم کرد. آن چیزهای که در فضای مجازی گفته می‌شود شایعات است. لذا شورای قیمت گذاری باید به آن ورود کند.

انتهای پیام

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • لیمو IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۵
    1 0
    نمیخاد تصمیم بگیرین ما خودمون تصمیم گرفتیم

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی