عکس

مشخصا تهدید اصلی این سلاح برای کشورهای کره جنوبی و ژاپن است که بسیاری از شهرهای ساحلی آنها میزبان پایگاه های آمریکا هم هستند.

به گزارش ایران‌پژواک، کره شمالی اخیرا در جریان رزمایش‌های خود از کروزهای راهبردی زمین پایه با قابلیت حمل کلاهک اتمی رونمایی کرده است و حتی کروز با قابلیت حمل کلاهک اتمی را توسط زیردریایی شلیک کرده بود، اما این کشور به نظر به اینجا رضایت نداده و حالا از یک UUV(زیردریایی بدون سرنشین) و یا AUV(زیردریایی خودکار) با قابلیت حمل کلاهک اتمی با نام "هائیل" رونمایی کرده است.

تست این سلاح در ۲۱ مارس در دریا شروع شد و در ۲۳ مارس با انفجار موفقیت آمیز آن خاتمه یافت. کره شمالی گفته هائیل پس از شروع تست به مدت زمان ۵۹ ساعت و ۱۲ دقیقه، یک مسیر از پیش تعیین شده را در بازه عمق ۸۰ تا ۱۵۰ متر پیموده و پس از آن با موفقیت کلاهک آن منفجر شده است.

خبرگزاری کره شمالی در گزارش خود گفته هائیل (که در زبان کره ای به معنی سونامی است)، پس از آنکه به نزدیکی بنادر دشمن حرکت می کند، می تواند با انفجار کلاهک اتمی خود سونامی رادیواکتیو(انفجار بمب اتمی کبالت زیر آب) را به سمت بنادر دشمن بفرستد.

تصاویری از رهبر کره شمالی در کنار UUV هائیل

در ادامه گزارش اعلام شده تحقیق و توسعه این سلاح از سال ۲۰۱۲ در حال پیگیری بود و در سال ۲۰۲۱ نام هائیل را به خود گرفت و تا سال ۲۰۲۲ به شکل عملیاتی وارد خدمت نیروی دریایی کره شمالی شد.

در عکس ها، پشت کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی احتمالا بنر هائیل و جزئیات این سلاح قرار داده شده که بنرها عمدا مات شده‌اند. UUV هائیل پیشران متعارف بوده و نهایتا یا الکتریکی باشد و یا پیشران سوختی و فقط کلاهک آن اتمی است. (مانند اژدر T-۵ شوروی یا مارک ۴۵ آمریکا که هردو امروزه از خدمت خارج شده اند.)

کیم جونگ اون با استفاده از این سلاح تاریخ‌ساز شد

به طور کلی مسئله ایجاد سونامی به وسیله انفجار بمب اتمی زیر آب، موضوع مبهمی است و عملی شدن آن بستگی زیادی به قدرت کلاهک اتمی و عمق انفجار دارد که در مورد هائیل اطلاعاتی از کلاهک آن در دسترس نیست. با این حال بعید است که به ابعاد مگاتن برسد؛ حتی اگر UUV هائیل سونامی ایجاد نکند، در صورت انفجار در نزدیکی بندر یا یک شهر، قدرت کافی برای نابودی آن شهر را خواهد داشت.

مشخصا تهدید اصلی این سلاح برای کشورهای کره جنوبی و ژاپن است که بسیاری از شهرهای ساحلی آنها میزبان پایگاه های آمریکا هم هستند.

کیم جونگ اون با استفاده از این سلاح تاریخ‌ساز شد

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی