• ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۳
  • کد خبر: 32190
رشد جمعیت

بررسی آمارهای رسمی نشان می دهد که در یکسال گذشته، سیاست های متعدد دولت، بار دیگری بر دوش دهک های کم درآمد جامعه شده است. پس از اجرای سیاست جراحی اقتصادی و حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی، قیمت این اقلام به ویژه موادغذایی افزایش قابل توجهی پیدا کرد و سفره مردم را مستقیما تحت تاثیر قرار داد.

به گزارش ایران‌پژواک، تورم خواراکی ها و آشامیدنی ها در سالی که گذشت برای دهک های فقیرجامعه بسیار بالا بود.

به طور کلی، از آنجایی که گروه های کم درآمد جامعه به علت درآمد پایین مجبورند که سهم بیشتری از درآمد خود را صرف خرید کالاهای خوراکی کنند، اقلام خوراکی در سبد مصرفی آنها وزن بیشتری دارد. از این رو زمانی که تورم از سمت خوراکی ها باشد، فشاری مضاعف بر آنها وارد می شود.

تغییر چیدمان سفره ندارها در ۱۴۰۱

سال سخت ندارها

بنابر گزارش های منتشر شده از مرکزآمار ایران، تورم ماهانه خوراکی ها و آشامیدنی ها در دهک اول یعنی فقیرترین گروه جامعه، پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به رکورد بی سابقه ۳۱ درصد رسید. این رقم برای دهک های دوم و سوم به ترتیب ۲۹ و ۲۸ درصد به ثبت رسیده است. پیش از این سیاست توسط دولت، تورم ثبت شده ماهانه موادغذایی برای دهک اول، ۳.۷ درصد بود. پس از ثبت این رکورد، درتیرماه ۱۴۰۱، این نرخ، روندی کاهشی به خود گرفت و در هر سه دهک پایین جامعه به ۵ درصد رسید. این روند نزولی تا جایی ادامه یافت که تورم ماهانه موادغذایی دهک اول در آذر ماه منفی ۶ درصد اعلام شد. این شاخص در دو دهک بعدی نیز منفی بود. این پایین ترین رقم تورم خوراکی برای هر سه دهک دست کم از ابتدای سال ۱۴۰۱ بود. در حالیکه بسیاری معتقد بودند بار تورمی حذف ارز ترجیحی تخلیه شده است، آمار ها نشان میدهند که این متغیر مجددا در اول زمستان صعودی شده و در نهایت در بهمن ۱۴۰۱، تورم خوراکی رقم خورده برای دهک اول ۳.۷ درصد، دهک دوم، ۴ درصد و دهک سوم ۴.۲ درصد بوده است. این روند اگر همینطور ادامه یابد، با توجه به اثر تورمی خوراکی ها بر خانوارهای کم درآمد، مستقیما بر روی سفره مردم تاثیر خواهد داشت و فشار مضاعفی به دهک های کم درآمد جامعه وارد خواهد کرد.

انتهای پیام

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی