• ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۲
  • کد خبر: 38746
فایزر

در پی کشف اثرات سرطان‌زایی یک داروی معده، به نام رانیتیدین، شرکت فایزر پذیرفت که به بیش از ۱۰هزار پرونده‌ شکایتی که به اتهام پنهان کردن خطرات سرطان‌زای این دارو ثبت شده بود، رسیدگی کند.

به گزارش ایران‌پژواک، شرکت فایزر (Pfizer) موافقت کرده است که بیش از ۱۰ هزار پرونده را به اتهام پنهان کردن خطرات سرطان‌زایی داروی سوزش معده "زانتاک" حل و فصل کند.

طبق گزارش بلومبرگ، این شکایت‌ها شامل پرونده‌هایی است که در دادگاه‌های ایالتی مختلف در سراسر ایالات متحده ثبت شده است؛ یکی از تولیدکنندگان زانتاک (سانوفی) با پرداخت بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای حل و فصل حدود ۴۰۰۰ پرونده موافقت کرده است.

داروی زانتاک که با نام رانیتیدین نیز شهرت دارد، دارویی برای کاهش سطح اسید معده است. این دارو ابتدا توسط شرکت GSK به بازار عرضه شد اما بعداً حقوق آن به شرکت‌های بوهرینگر اینگلهایم، فایزر و سانوفی واگذار شد. هر چهار شرکت با شکایات زانتاک روبرو شده‌اند و سرطان‌زایی این دارو را رد کرده‌ بودند.

در سال ۲۰۲۰، سازمان غذا و داروی ایالات متحده از داروسازان خواست تا زانتاک و نسخه‌های ژنریک آن را پس از یافتن ماده سرطان زا به نام NDMA در نمونه‌های این دارو، از بازار خارج کنند و بنابراین هزاران شکایت در دادگاه‌های فدرال و ایالتی علیه فایزر و GSK شروع شد.

در سال ۱۳۹۹ نیز سازمان غذا و داروی ایران با ابلاغ نامه‌ای به شرکت‌های دارویی، خواستار توقف تولید و توزیع اشکال دارویی رانیتیدین در کشور شد.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی