• ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱
  • کد خبر: 5629
مسکن

طبق بررسی‌ بانک مرکزی در آبان ماه امسال اجاره‌بها در شهر تهران نسبت به ماه قبل۱۷ درصد رشد داشته که این عدد بیان گر آن است که سهم یک سومی مسکن در سبد هزینه‌های سبد خانوارهای تهرانی تداوم یافته است.

به گزارش ایران پژواک، بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن در آبان ماه امسال را روز گذشته منتشر کرده است که طبق آمارهای ارائه‌شده در آبان ماه سال ۱۳۹۷ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۷ و ۱۴.۴ درصد رشد داشته است.

همچنین در این گزارش آمده است سهم هزینه مسکن (اجاره‌بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصارفی بر اساس سال پایه ۹۵ معدل ۳۳.۱ درصد است.

علاوه بر این آمار تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در هشت ماهه سال ۱۳۹۷ بر این اساس است که تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی پایتخت به ۹۱.۱ هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۱۹.۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۷۲.۸ میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۰.۱ درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین در این گزارش توزیع فراوانی تعداد معاملات برحسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی به این شرح است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۶۰ الی ۷۰ میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۹.۴ درصد. بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده و دامنه قیمتی ۵۰ تا ۶۰ و ۷۰ تا ۸۰ میلیون ریال به ترتیب با سهم‌های ۹.۱ و ۹.۰ درصدی در رتبه‌های بعدی قرارگرفته‌اند.

در این ماه، توزیع حجم معاملات به‌گونه‌ای بوده است که ۵۴.۵ درصد واحدهای مسکونی باقیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (۹۱.۸ میلیون ریال) معامله‌شده است.

این گزارش می‌افزاید: توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در آبان ماه ،بیشترین سهم از این معاملات انجام‌شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۵۰ تا ۶۰ مترمربع معادل ۱۴.۴ درصد بوده است.

همچنین در رابطه با توزیع فراوانی تعداد معاملات برحسب ارزش هر واحد مسکونی در گزارش بانک مرکزی آمده است که در میان‌دامنه‌های قیمتی موردبررسی، واحدهای مسکونی با ارزش ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ میلیون ریال با اختصاص سهم ۱۷.۱ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

انتهای پیام

منبع: فارس

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی