• ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰
  • کد خبر: 5789
آلزایمر

زمانی که درباره بیماری آلزایمر فکر می‌کنیم، بیشتر مواردی مانند فراموش کردن این که کلیدهای خود را کجا گذاشته‌ایم، این که قرار بوده چه چیزهایی را خریداری کنیم یا روشن گذاشتن گاز زمانی که خانه را ترک کرده‌ایم، به نظرمان می‌رسد.

به گزارش ایران پژواک، «ایزی هلث آپشنز» نوشت: «با پیشرفت بیماری آلزایمر شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که حافظه خود را از دست داده و رویدادهای گذشته و حتی نام نزدیک‌ترین افراد به خود، مانند دوستان و اعضای خانواده را فراموش می‌کنیم. اما از دست دادن حافظه و فراموشی نخستین نشانه از بیماری آلزایمر نیست و این شرایط در واقع زمانی شکل می گیرد که پیش از آن آسیب به مغز وارد شده است.

پژوهشگران در دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو طی همکاری با بانک زیستی برزیل برای مطالعات پیری در دانشگاه سائوپائولو پنج نشانه هشداردهنده اولیه را کشف کرده‌اند که می توانند به بیماری آلزایمر اشاره داشته باشند و البته هیچ ارتباطی نیز با از دست دادن حافظه ندارند.

هشدار اولیه، نتایج بهتر

علم سال هاست که برای یافتن روش هایی برای تشخیص زودهنگام و دقیق‌تر بیماری آلزایمر در تلاش است. این زوال عقل هر چه زودتر تشخیص داده شود، دسترسی سریع‌تر به درمان می تواند کمک به بهبود عملکرد شناختی و کیفیت زندگی بیمار را در پی داشته باشد.

تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر همچنان به صورت یک چالش بزرگ باقی مانده است زیرا آزمایشی قطعی برای این بیماری و به طور کلی تشخیص زمان آغاز آن با حذف احتمالات دیگر وجود ندارد.

بر همین اساس، دکتر لی گرینبرگ و تیم پژوهشی وی در دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیگو یافتن نشانه ها و علائمی که می توان از آنها برای تشخیص اولیه بیماری پیش از این که زوال حافظه حالتی جدی به خود بگیرد را مد نظر قرار داده اند.

پژوهشگران بافت مغز ۱,۰۹۲ فرد بزرگسال را که طی یک دهه گذشته در سائوپائولو فوت کرده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

سپس، پژوهشگران عوامل دخیل در انحطاط مغز مرتبط با بیماری آلزایمر، مانند گوریده‌های تائو و پلاک‌های بتاآمیلوئید و سوابق پزشکی بیماران را ارزیابی کردند.

علائم اولیه مرتبط با بیماری آلزایمر که آنها کشف کردند شامل موارد زیر می شود:

- اضطراب

- بی‌قراری

- افسردگی

- اختلال خواب

- تغییرات اشتها

با پیشرفت بیماری آلزایمر، احتمال تداوم بی قراری و تحریک‌پذیری افزایش داشت. در نهایت، تغییراتی در توانایی شناختی و مشکلات حافظه وجود داشت.

به گفته دگتر گرینبرگ، این نشان می دهد که افراد مبتلا به این علائم روانی و عصبی در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار ندارند، بلکه به آن مبتلا هستند.

اقدام در راستای نجات مغز

اگر با این علائم روانی و عصبی مواجه هستید که به عنوان منادیانی برای بیماری آلزایمر شناخته می شوند، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق تر شرایط پیش از آغاز روند زوال حافظه در آینده بهترین گزینه است.

همچنین باید اقداماتی را در راستای محافظت و حفظ سلامت مغز خود مد نظر قرار دهید که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ورزش

فعالیت جسمانی نه تنها خطر بیماری آلزایمر را کاهش می دهد، بلکه روند زوال شناختی را نیز کند می سازد، حتی اگر به بیماری مبتلا باشید. حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت جسمانی روزانه را فراموش نکنید، حتی اگر در حد پیاده‌روی باشد.

رژیم غذایی سالم

قندها و چربی های ترانس می توانند با ایجاد التهاب و افزایش رادیکال های آزاد در بدن به مغز آسیب برسانند. به جای آنها می توانید یک برنامه غذایی سالم مانند رژیم غذایی مدیترانه ای را دنبال کرده و بر مصرف میوه ها و سبزی های تازه، ماهی و روغن زیتون متمرکز شوید.

مصرف روغن ماهی و ویتامین D

مطالعه ای که در نشریه Journal of Alzheimer’s disease منتشر شد، نشان داد که مکمل های امگا۳ به همراه ویتامین D ممکن است به پاکسازی پلاک‌های بتاآمیلوئید و کاهش التهاب مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر کمک کنند. در مورد مکمل‌های ویتامین D، نمونه های همراه با MK7 (نوعی از ویتامین K2) را برای افزایش جذب انتخاب کنید.

استراحت کافی

مطالعات ارتباطی بین کمبود خواب یا کیفیت پایین خواب و سطوح بالاتر پلاک بتاآمیلوئید را نشان داده‌اند، از این رو، استراحت کافی برای پیشگیری از این شرایط را فراموش نکنید.

بیماری آلزایمر نه با روند زوال حافظه بلکه به نظر می رسد با نشانه ها و علائمی ظریف‌تر که به راحتی نادیده گرفته می شوند یا با بیماری ها و شرایط دیگر اشتباه گرفته می شوند، آغاز می شود. در صورت مواجهه با پنج علامتی که پیش‌تر به آنها اشاره شد، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق‌تر شرایط را فراموش نکنید.»

انتهای پیام

منبع: عصر ایران

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی