قاچاق

مدیر کل امور حقوقی، بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان غذا و دارو از معرفی ۲۴۲ فروشگاه اینترنتی داروی قاچاق به مراجع قضایی خبر داد.

به گزارش ایران پژواک به نقل از دولت، دکتر شهریار اسلامی تبار با اعلام این خبر افزود: مکشوفات این فروشگاهها در جریان برگزاری مانور نظارتی سطح عرضه با توجه به تبلیغات غیرمجاز کالاهای سلامت، با هماهنگی پلیس فتا و همکاری دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی به دست آمده است.

وی تصریح کرد: سال گذشته با رصد فروشگاه های مجازی، ۲۴۲ فروشگاه اینترنتی عرضه کننده کالاهای سلامت به ویژه دارو و مکمل بررسی شد و پرونده آنها به مراجع ذی صلاح قضایی ارسال شد و نتیجه رسیدگی به این پرونده ها پیگیری می شود.

مدیرکل امور حقوقی، بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان غذا و دارو در ادامه به ارائه آمار قاچاق کالاهای سلامت که در حوزه نظارتی ۴۴ دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور کشف شده پرداخت و گفت: یک میلیون و ۸۵۹ هزار و ۸۶۷ قلم دارو و مکمل قاچاق، ۵۵۱ هزار و ۱۹۸ قلم غذا، ۶۴۴ هزار و ۲۰۴ قلم محصولات آرایشی، ۱۸ هزار و ۵۲۲ قلم تجهیزات پزشکی و در مجموع سه میلیون و ۷۳ هزار و ۷۹۱ قلم کالای سلامت قاچاق در ۹ ماهه نخست سال گذشته کشف شد.

دکتراسلامی تبار خاطرنشان کرد: همچنین در ۶ ماهه نخست سال گذشته به ۴۴۱ شکایت در زمینه دارو، ۲۸۳ شکایت در زمینه محصولات خوراکی و آشامیدنی، ۵۴ شکایت در زمینه فرآورده های آرایشی و بهداشتی، پنج شکایت در زمینه تجهیزات پزشکی و ۸۷ شکایت در زمینه مکمل ها و شیرخشک و در مجموع به ۸۷۰ شکایت در زمینه کالاهای سلامت رسیدگی شد.

وی ادامه داد: سال گذشته طی عملیات پانجیا (عملیاتی که هر ساله توسط پلیس کشورهای مختلف دنیا با هدف جلوگیری از فروش اینترنتی داروهای قاچاق، تقلبی و غیراستاندارد صورت می گیرد)، فعالیت دو هزار و ۴۱۰ سایت غیرمجاز تبلیغات کالاهای سلامت بررسی و دستور فیلتر و تذکر به این سایت ها، صادر شد.

دکتر اسلامی تبار اضافه کرد: همچنین ۳۱۲ مورد تبلیغات ماهواره ای کالاهای سلامت محور که در نیمه اول سال ۱۳۹۶ در شبکه های فارسی زبان صورت گرفته است، بررسی و به مراجع ذی صلاح انتظامی معرفی شدند.

مدیر کل امور حقوقی، بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان غذا و دارو در رابطه با برنامه های پیشنهادی برای مقابله با قاچاق کالاهای سلامت در سال ۹۷ گفت: با توجه به برنامه جامع پیشگیری و مقابله با قاچاق کالاهای سلامت محور و پیوست فرهنگی آن، اولویت هایی به این منظور پیشنهاد شده است.

دکتر اسلامی تبار افزود: اطلاع رسانی و آموزش سامانه رهگیری و کنترل اصالت فرآورده های سلامت محور، اصلاح الگوی مصرف کالاهای حوزه سلامت به ویژه مکمل ها و فرآورده های آرایشی و برگزاری کارگاه های آموزشی آشنایی با مقررات مربوطه در قالب همایش های سراسری برای دانشگاه ها و گروه های نظارتی از جمله این اولویت ها است.

وی یادآور شد: سال گذشته نیز برنامه هایی مانند آموزش و اطلاع رسانی به مصرف کنندگان درباره اهمیت ایمنی و سلامت مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی، تجهیزات پزشکی، دارویی و مکمل های غذایی و طراحی و راه اندازی کمپین مجازی حامیان سلامت، اجرا شد.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی