• ۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷
  • کد خبر: 7662
استقلال

گل سوم استقلال که توسط محمد دانشگر به ثمر رسید، هشت‌صدمین گل این تیم در تاریخ لیگ برتر فوتبال ایران بود که اختلاف آبی ها با رقبا را در جدول خطوط حمله لیگ برتر بیشتر کرد.

به گزارش ایران پژواک، آبی های پایتخت برد شکوهمندانه ای برابر ذوب آهن داشتند و موفق شدند با کسب 3 امتیاز این مسابقه، به رده چهارم صعود کنند و به صدر جدول نزدیک شوند. استقلالی ها که جزو تیم های پرطرفدار فوتبال آسیا هستند، همواره تیمی هجومی، گلزن و مدعی بوده اند و در این سال ها نیز عنوان بهترین خط حمله لیگ را از آن خود کرده اند. اما با این حال دو رقیب سنتی تیم استقلال که تعداد قهرمانی های بیشتری نسبت به این تیم دارند، همیشه تهدیدی جدی در امر گلزنی برای آبی پوشان تهران بوده اند و تعقیب و گریز این سه تیم در جدول گلزنان، بسیار جذاب و هیجان انگیز دنبال شده است.

گل شماره 800؛ یکه تازی در صدر

پیروزی 3-0 مقابل ذوب آهن اصفهان، استقلال را به هشتصدمین گلش در تاریخ لیگ برتر رساند و باعث شد آن ها با تعداد حضور برابر نسبت به پرسپولیس و سپاهان در لیگ برتر، صدرنشینی خود را قطعیت بخشند. تیم سپاهان با 773 گل و پرسپولیس با 758 گل در رده های بعدی قرار دارند و نکته جالب این که تیم چهارم یعنی ذوب آهن، با اختلاف فاحش 134 گله در رده بعدی جای گرفته است. نکته جالب این که هر 5 تیم بالای جدول از تیم های اصفهان یا تهران هستند.

پاس تهران؛ تیمی که نابود شد و افسوسی که ماند

هنوز پس ازگذشت حدود یک دهه از سقوط پاس به لیگ آزادگان، این تیم همچنان جزو برترین ها در آمار مجموع لیگ برتر ایران است. پاسی ها که یک قهرمانی و دو نایب قهرمانی دارند، دو بار هم بهترین خط حمله را در لیگ های سوم و پنجم از آن خود کردند که در لیگ پنجم رکورد تاریخ لیگ برتر را نیز شکستند. پاس تهران هنوز با 403 گل جزو برترین خطوط آتش لیگ برتر به شمار می رود و البته در کنار تیم سبزپوش و محبوب پایتخت می توان به تیم هایی نظیر صباباطری، ابومسلم، استقلال اهواز و... نیز اشاره کرد.

تفاضل +300؛ آمار منحصر به فرد استقلال

پیروزی سه گله مقابل ذوب آهن یک رکورد جالب دیگر را هم به نام استقلالی ها ثبت کرد. آن ها که تا پیش از این بازی تفاضل +288 داشتند، اکنون با تفاضل گل +301 به استقبال رقبا خواهند رفت و البته باید حواسشان باشد که در آینده با خوردن گل های بعدی این رکورد خود را از دست ندهند. پرسپولیس تفاضل +230 دارد.

آقای گل ها؛ پرسپولیس پیشتاز است

تیم پرسپولیس با 5 آقای گل در ادوار لیگ برتر، صدرنشینی قاطعانه ای را برای خود رقم زده است. در لیگ سوم علی دایی موفق شد با 16 گل کفش طلای لیگ برتر را کسب کند، در لیگ هفتم محسن خلیلی 18 گل زد و رکورد او را شکست، در لیگ پانزدهم مهدی طارمی همچون علی دایی 16 گل به ثمر رساند، فصل بعد طارمی به رکورد خلیلی رسید اما 10 سال پس از رکوردشکنی خلیلی، علی علیپور از آمار او عبور کرد و با 19 گل بهترین آقای گل سرخ ها شد. تیم استقلال رضا عنایتی و آرش برهانی را به عنوان آقای گل های خود می بیند.

بهترین تیم هجومی؛ کدام یک؟

لیگ برتر ایران در 17 دوره اخیر خود دچار تغییرات زیادی در تعداد تیم های شده و به همین دلیل نمی توان بررسی دقیقی نسبت به آمار گل های زده داشت. به طور مثال اکنون تیم های استقلال و سپاهان در لیگ های 18 تیمی با 70 و 67 گل زده بهترین خطوط حمله را در اختیار دارند اما در دوره های دیگر پاس، پرسپولیس و... با تعداد بازی کمتر، نمایش های هجومی فوق العاده را ارائه کردند. اما با این حال دو تیم امیر قلعه نویی در لیگ های هشتم و نهم با استقلال و سپاهان بهترین تیم های هجومی لیگ به شمار می روند.

جدول مجموع؛ استقلال، سپاهان و پرسپولیس

در جدول مجموع 18 دوره لیگ، استقلال در صدر قرار دارد. پس از آن تیم سپاهان با اختلاف 27 گله در رده دوم است و پرسپولیس نیز در رده سوم قرار دارد. نکته قابل توجه برای بررسی جدول این است که تنها 4 تیم بالای جدول در تمام دوره های حاضر بوده اند و بقیه تیم ها چند سال را در لیگ های پایین تر سپری کرده اند.  همچنین تیم ماشین سازی باتوجه به این که ماهیت گسترش فولاد تبریز را دارد، با آمار همان تیم بررسی شد. البته این آمار 16 تیمی است که در لیگ هجدهم حضور دارند.

1. استقلال: 800
2. سپاهان: 773
3. پرسپولیس: 758
4. ذوب آهن: 666
5. سایپا: 604
6. فولاد: 593
7. تراکتور: 443
8. پیکان: 429
9. صنعت نفت: 250
10. استقلال خوزستان: 166
11. ماشین سازی (گسترش): 162
12. پدیده: 126
13. پارس جنوبی: 55
14. سپیدرود: 34
15. نفت مسجد سلیمان: 28
16. نساجی مازندران: 18

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی