مکرون

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز شنبه در پایان اجلاس گروه ۲۰ در اوزاکا ژاپن ، به موضوع ایران اشاره و اعلام کرد مشکل اینجاست که شرایط حساس اغلب به ایجاد تنش منتهی می شود که در کوتاه مدت می تواند نتیجه بدست آمده آن را تهدید کند بنابراین نقشی که فرانسه در چنین شرایطی ایفا می کند، دقیقاً ایجاد شرایطی برای کاهش تنش است.

به گزارش ایران پژواک به نقل از  شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، مکرون همچنین ابراز امیدواری کرد همان گونه که در موضوع کره شمالی گفتگوها به کاهش تنش منتهی شده است، فرانسه با ایفای نقش خود در موضوع توافق هسته ای ایران (برجام) نیز بتواند آغازگر کاهش تنش ها باشد.

مکرون گفت: ما در این اجلاس بر چندجانبه گرایی قوی تأکید کردیم. از آنجا که در شرایط پرتنشی زندگی می کنیم، باید نگران اتفاقات بدتری نیز باشیم؛ حال چه این اتفاق به ایران مربوط باشد و چه به تجارت. ما از اتفاق بدتر جلوگیری کردیم اما این کافی نیست. باید توافق های مفید و موفقیت آمیزی منعقد کنیم که ثبات ایجاد کند و منافع عمومی و مشترک داشته باشد. باید بپذیریم که برخی کشورها با داشتن حسن نیت، سریع‌تر از دیگر کشورها پیشرفت نمی کنند.

در خصوص امنیت جمعی در خصوص هر یک از موضوعاتی که مطرح شد، چه در مورد کره شمالی و سوریه و چه در مورد ایران، من فکر می کنم هدف نهایی کسانی که من در این اجلاس با آنها گفتگوی دو جانبه داشتم، ایجاد امنیت جمعی و ثبات است. مشکل اینجاست که اغلب شرایط حساس به ایجاد تنش منتهی می شود که در کوتاه مدت می تواند نتیجه بدست آمده آن را تهدید کند. بنابراین نقش فرانسه در چنین شرایطی دقیقاً ایجاد شرایطی برای کاهش تنش است. امیدوارم همان گونه که در موضوع کره شمالی گفتگو کردیم، بتوانیم در موضوع توافق هسته ای ایران نیز کاهش تنش ها را آغاز کنیم. 

در این راستا، با افراد بسیاری گفتگو کردیم. من با شی جینپینگ رئیس جمهور چین مدت طولانی در مورد کره شمالی و ایران گفتگو کردم و امیدوارم بتوانیم با یکدیگر در مورد این دو موضوع همکاری کنیم.

من روزهای پنجم و ششم نوامبر به شانگهای و پکن خواهم رفت و نقشه راه دو جانبه ای را که با هم ترسیم کردیم، پیش خواهم برد. امیدوارم در این سفر در مورد تعهدات مشترک آب و هوایی و تنوع زیستی نیز وارد مرحله تازه ای شویم.

رئیس جمهور فرانسه در بخش دیگری از سخنان خود به دیدارهای دوجانبه ای که در طول برگزاری این نشست با سران دیگر کشورها داشت، اشاره کرد و افزود: من با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز درباره بحران هایی که پیشتر مطرح کردم و نیز درباره اوضاع اوکراین گفتگو کردم. امیدوارم در هفته های آینده بتوانیم در سطح رؤسای جمهور و نخست وزیران نشستی را در نورماندی آغاز کنیم.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی