علیرضا رییسی

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا از واکسیناسیون هشت میلیون نفر جمعیت بالای ۶۵ سال و افراد ۱۶ تا ۶۵ ساله دارای بیماری های زمینه ای در کشور تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت که واکسن این بخش از جمعیت کشور پس از کادر درمانی و جانبازان و معلولان مهمترین اولویت است.

به گزارش ایران پژواک، دکتر علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای مازندران در ساری در گفت و گو با خبرنگاران گفت که از دو هفته پیش موضوع سفرهای نوروزی در ستاد ملی کرونا مطرح شد ، اما بحث اصلی این است که با توجه به چرخشی که ویروس انگلیسی در همه مناطق کشور پیدا کرده است، از هم اکنون نمی توان برای سفر نوروزی تصمیم گیری کرد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رعایت پروتکل های بهداشتی در تمامی نقاط کشور توسط مردم و تداوم ثبات در روند کاهشی شیوع کرونا را لازمه تصمیم گیری در باره سفرهای نوروزی دانست و تاکید کرد : اگر مردم و کسبه پروتکل های بهداشتی را بدرستی رعایت کنند ، می توانیم شب عید و ایام نوروز آرامی داشته باشیم و بر اساس آن طبق شرایط سفر نوروزی هم داشته باشیم.

وی سفر نوروزی را تنها مربوط به شهرهای دارای وضعیت آبی و زرد کرونایی اعلام کرد و توضیح داد: البته طبق مصوبه ستاد ملی کرونا در حال حاضر سفر به شهرهای گردشگر پذیر دارای وضعیت زرد کرونایی از جمله شهرهای استان های مازندران ، گیلان ، گلستان ، اصفهان ، فارس ، بوشهر و خوزستان و همچنین مشهد مقدس ممنوع است.

رییسی از شهروندان خواست تا مدیریت شده خرید نوروزی را انجام دهند و گفت : اگر پروتکل های بهداشتی همزمان با خرید شب عید رعایت نشود ، حرکت شیوع کرونا تند می شود و با تغییر رنگ بندی و وضعیت کرونایی کشور ، مسافرت های نوروزی هم به طور کلی ممنوع خواهد شد.

معاون وزیر بهداشت با اذعان به این که شرایط طی یک سال گذشته سخت بوده و مردم نیز همچنان تحمل می کنند ، تاکید کرد: به عنوان یک کارشناس بهداشتی به مردم عزیز توصیه می کنم عید نوروز امسال هم در خانه ماندن را تحمل کنند تا بتوانیم با انجام واکسیناسیون ، سال های آینده با خیال آسوده به هر کجا که خواستند سفر کنند.

معاون وزیر بهداشت همچنین از واکسن هشت میلیون نفر جمعیت بالای ۶۵ سال و افراد ۱۶ تا ۶۵ ساله دارای بیماری های زمینه ای در کشور تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت که واکسن این بخش از جمعیت کشور پس از کادر درمانی و جانبازان و معلولان مهمترین اولویت است.

وی هدف از واکسناسیون در جهان را کاهش مرگ و میر در درجه نخست و قط زنجیره شیوع ویروس کرونا برشمرد و توضیح داد : طبق بررسی های صورت گرفته به ازای هر هفت نفر جمعیت گروه های آسیب پذیر که واکسن کرونا دریافت می کنند ، از مرگ یک نفر جلوگیری می شود در حالی که در سایر گروه‌های جمعیتی بویژه جوانان با واکسن ۱۲ هزار نفر جلوی یک مرگ گرفته می شود.

رییسی با اعلام این که اولویت بندی کردن جمعیت کشور برای دریافت کرونا در یک گروه تخصصی انجام می شود، گفت که در این گروه ۱۹ متخصص کشور با کار مدوام سه هفته ای اولویت ها را تعیین و تدوین می کنند.

وی افزود که طبق اولویت بندی همین گروه تخصصی مقرر شده است تا در مرحله اول ۶۰۰ هزار نفر از کادر درمان و ۷۰۰ هزار نفر از گروه های آسیب پذیر شامل معلولان و جانبازان بویژه جانبازان شیمیایی ها واکسن شوند.

معاون وزیر بهداشت همچنین با اشاره به تولید واکسن داخلی، گفت: امیدواریم از تیر ماه سال آینده به طور متوسط میزان انجام واکسیناسیون در ماه به بالای ۲۰ میلیون دوز برسد که در این صورت در آذرماه سال ۱۴۰۰ همه گروه ها در کشور واکسن دریافت خواهند کرد.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی