• ۱۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۳
  • کد خبر: 11598
سکته قلبی

رئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت: شایع‌ترین علامت سکته حاد قلبی احساس درد شدید در قفسه سینه است؛ این درد اغلب به گونه‌ای است که بیمار تا به حال آن را تجربه نکرده است.

به گزارش ایران پژواک، فریدون نوحی - رئیس بیمارستان قلب شهید رجایی در سومین کنگره تازه‌های آنژیوپلاستی اورژانس که صبح امروز در بیمارستان سینا برگزار شد، اظهار کرد: درمان سکته‌های حاد قلبی که به PPCI مشهور است، بسیار اهمیت دارد؛ به ویژه اگر این درمان به موقع برای بیمار انجام شود؛ زیرا اگر سهل انگاری در درمان بیماران دچار سکته حاد قلبی صورت گیرد، این احتمال وجود دارد که آن‌ها به عوارض جدی یا حتی مرگ دچار شوند.

رئیس انجمن قلب و عروق ایران بیان کرد: افرادی که در خانواده آن‌ها سابقه سکته زودرس وجود داشته یا مبتلایان به فشار، چربی و قند خون بالا بیشتر در معرض ابتلا به سکته‌های حاد قلبی هستند. افرادی هم که دخانیات مانند سیگار را استعمال می‌کنند یا اشخاصی که به اضافه وزن و چاقی دچار هستند هم این احتمال وجود دارد که نسبت به سایر افراد، بیشتر به سکته‌های حاد قلبی دچار شوند.

وی درباره علائم سکته‌های حاد قلبی افزود: درد شدیدی که فرد تا کنون تجربه نکرده است می‌تواند خبر از سکته حاد قلبی دهد. این درد می‌تواند در قفسه سینه متمرکز باشد یا به فک یا دست چپ منتشر شود. این درد ممکن است حدود ۱۵ دقیقه طول بکشد و با تعریق سرد و حالت تهوع همراه باشد. بنابراین اگر فردی این علائم را داشت باید به سکته حاد قلبی مشکوک شویم و او را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی منتقل کنیم یا بلافاصله اورژانس را خبر کنیم. البته درد می‌تواند در قفسه سینه آغاز نشود و در فک شروع شود. همچنین درد قفسه سینه می‌تواند به دست راست هم انتشار پیدا کند.

 نقش آنژیوپلاستی در نجات بیماران سکته قلبی

نوحی تأکید کرد: افراد در معرض خطر در صورت احساس کردن هر درد در قسمت بالای ناف باید به سکته قلبی مشکوک شوند؛ البته برای تشخیص قطعی این عارضه مراجعه به پزشک ضروری است. سکته‌های حاد قلبی در مردان شایع‌تر است، ولی زنان هم می‌توانند به این عارضه مبتلا شوند.

رئیس انجمن قلب و عروق ایران درباره نخستین اقداماتی که در مواجهه با فردی که سکته قلبی کرده است، باید انجام دهیم، گفت: اگر بیمار فشارش افت کرده باشد، باید پاهای او را بالا بیاوریم که برگشت خون به قلب بیشتر صورت گیرد. البته بهترین کار رساندن بیمار به نزدیک‌ترین مرکز درمانی یا خبر کردن اورژانس است؛ اگر بیمار سابقه بیماری‌های قلبی داشته و قرص‌های زیر زبانی یا اسپری‌های مخصوص را مصرف می‌کرده است، اعضای خانواده می‌توانند قرص زیر زبانی را سوراخ کرده و مایع درون آن را داخل دهان بیمار بچکانند، زیرا اگر قرص زیر زبانی به شکل کامل مصرف شود این احتمال وجود دارد که راه نای را بسته و بیمار به ایست تنفسی مبتلا شود.

بنابر اعلام دبیرخانه سومین کنگره تازه‌های آنژیوپلاستی اورژانس، وی یادآوری کرد: فردی را که مشکوک هستید سکته قلبی کرده است بهتر است به کمک برانکارد یا ویلچر او را جابجا کنید. بنابراین تا حد امکان شخص باید استراحت داشته باشد و جابجا نشود.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی