• ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۷
  • کد خبر: 13449
استقلال

تصمیم عجیب و دور از انتظار AFC برای گرفتن میزبانی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا از نمایندگان ایران فوتبال کشورمان را با یک چالش بزرگ مواجه کرده است.

به گزارش ایران پژواک، مهم‌ترین موضوع این روزهای فوتبال ایران ماجرای گرفتن میزبانی از باشگاه‌های ایرانی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا است که واکنش‌های زیادی را در پی داشته‌است. اتفاقی که به نظر می‌رسد حداقل در مرحله پلی‌آف باید رخ بدهد و تیم‌های استقلال و شهرخودرو نمی‌توانند در خانه میزبان رقیبان خود باشند، چرا که گفته می‌شود تیم الکویت در حال حاضر برای بازی با استقلال در امارات است و تغییر مکان این بازی نشدنی است ولی هیچ بعید نیست که در ادامه بازی‌های این فصل هم بازی‌های چهار نماینده ایران در کشوری به جز ایران برگزار شود. اتفاقی که در صورت رخ دادن ضررهای جبران ناپذیری به فوتبال ایران خواهد زد و تلاش فدراسیون فوتبال و مدیران چهار تیم ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا این است که جلوی وقوع آن‌را بگیرند.

بازی‌های تیم‌های ایرانی در سال‌های اخیر همواره در میان پرتماشاگرترین دیدارهای لیگ قهرمانان قرار داشته و حضور پرتعداد تماشاگران یکی از مهم‌ترین چالش‌های رقبا برای تقابل با نمایندگان کشورمان بوده است و بازی در کشورهای همسایه موجب از بین رفتن این مزیت مهم می‌شود. از طرفی آب و هوای کشورهایی چون قطر و امارات که گزینه‌های اصلی میزبانی از نمایندگان کشورمان هستند هم چندان شرایط خوبی ندارد و بازی در شرایط آب و هوایی این کشورها یک چالش بزرگ برای ما به شمار می‌رود. در کنار این موضوع با توجه به حضور پرتعداد تماشاگران در بازی‌های آسیایی، سود ناشی از بلیت‌فروشی در این مسابقات هم از تیم‌های ایرانی دریغ خواهد شد که در شرایط مالی فعلی ضربه بزرگی است.

این‌ها تنها ضربه‌های گرفتن میزبانی از تیم‌های ایرانی نیستند و سفر به کشورهای همسایه و بحث‌های مربوط به محل اقامت، اجاره زمین تمرین، اجاره استادیوم، اجاره سالن کنفرانس و هزینه‌های مربوط به حمل و نقل هم به هزینه‌های نمایندگان کشورمان اضافه خواهد شد که در شرایط فعلی که هر کدام از تیم‌ها با مشکلات مالی فراوان و بدهی‌های هنگفت مواجه هستند، یک چالش بزرگ برای مدیران تیم‌ها خواهد بود.

در حال حاضر اجاره یک استادیوم مبلغی در حدود ۱۰۰ هزار دلار هزینه دارد که البته به گفته فدراسیون فوتبال در صورتی که فدراسیون مکاتبات لازم را انجام دهد، به صورت مجانی برای تیم‌های ایرانی خواهد بود ولی اگر این اتفاق رخ ندهد هزینه سنگینی برای تیم‌ها به وجود می‌آید. هزینه اقامت در یک هتل پنج ستاره در کشور امارات برای سه روز حدود ۱۵ هزار دلار، هزینه اجاره زمین تمرین برای هر جلسه تمرینی ۳۰۰۰ دلار و هزینه بلیط رفت و برگشت در حدود ۸۰ میلیون خواهد بود که البته هزینه‌های تیم‌های مهمان هم باید توسط باشگاه‌های ما پرداخت شود و علاوه بر آن هزینه‌هایی مثل حمل نقل داخلی در شهر محل برگزاری، اجاره سالن کنفرانس و مسائل دیگر هم وجود دارد که با یک برآورد ساده می‌بینیم تیم‌های ایرانی در صورت قبول بازی در کشور سوم، باید متحمل چه هزینه گزافی شوند.

با این حال تیم‌های ایرانی در صورت انصراف از لیگ قهرمانان هم با شرایط جالبی مواجه نخواهند بود و باید حداقل مبلغ ۲۰ هزار دلار به afc پرداخت کنند؛ علاوه بر این، انصراف از رقابت‌ها شامل محرومیت دوساله از حضور در مسابقات می‌شود و احتمالا این موضوع موجب کاهش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا خواهد که آسیب جدی به فوتبال ایران و کیفیت فنی لیگ برتر می‌زند و مدیران فدراسیون و تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان باید به خوبی آن‌را مدنظر قرار دهند و به آسانی انصراف را به عنوان گزینه اول خود انتخاب نکنند. علاوه بر این بسیاری از بازیکنان و مربیانی که راهی تیم‌های لیگ برتری می‌شوند، انگیزه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را دارند که در صورت عدم شرکت تیم‌ها ممکن است راهی لیگ‌های عربی شوند که این اتفاق سطح لیگ برتر ایران را پایین می‌آورد.

در مجموع در شرایط کنونی فوتبال کشورمان در یک شرایط سخت قرار دارد و هر تصمیمی که اتخاذ شود هزینه‌های زیادی برای فوتبال کشورمان در پی خواهد داشت؛ مگر این‌که مذاکرات نتیجه دهد و afc از تصمیم اولیه خود عقب‌نشینی کند.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی