کرونا

کووید ۱۹ جدید به سرعت در ایالات متحده گسترش می‌یابد اما از آن جا که هیچ واکسنی در دسترس نیست، طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، قوی‌ترین سلاح‌های آمریکایی اقدامات اساسی یعنی پیشگیری مانند شستن دست و ضد عفونی کردن سطوح، پیش‌بینی شده است.

به گزارش ایران پژواک، سادگی این توصیه‌ها به احتمال زیاد برای افرادی که مضطرب هستند که بیشتر از خودشان محافظت کنند، نگران کننده است. بنابراین جای تعجب ندارد که ماسک‌های صورت کمیاب شده‌اند. CDC استفاده از ماسک را برای افراد سالم توصیه نمی‌کند. دکتر ویلیام شافنر می گوید: «کاملاً واضح است که اگر چیزی - روسری یا ماسک را در مقابل بینی و دهان خود قرار دهید، برخی از ویروس‌های شناور در هوا، فیلتر خواهند شد.»

این استاد طب در بخش بیماری‌های عفونی در دانشگاه وندربیلت با بیان این که تنها ماسک در برابر بیماری‌های تنفسی مانند آنفولانزا و کووید۱۹ مؤثر نیست، می‌گوید: «اگر چنین بود، CDC سال‌ها پیش آن را توصیه می‌کرد.»

طبق گفته‌های CDC، ماسک‌های جراحی مانع استنشاق ذرات ریز هوا نمی‌شوند و این می‌تواند باعث عفونت شود. هیچ یک از این ماسک‌ها مهر و موم خاصی در اطراف صورت ایجاد نمی‌کنند. CDC ماسک‌های جراحی را فقط برای افرادی توصیه می‌کند که از قبل علائم بیماری کروناویروس را نشان می‌دهند و مجبورند که بیرون بروند، زیرا پوشیدن ماسک می‌تواند با محافظت از دیگران در برابر ویروس‌ها، هنگام عطسه و سرفه از انتشار ویروس جلوگیری کند. این آژانس همچنین این ماسک‌ها را برای مراقبان افراد آلوده به ویروس توصیه می‌کند.

CDC همچنین دستگاه تنفسی N۹۵ را توصیه نمی‌کند – ماسک‌های محکم که به منظور تصفیه ۹۵٪ ذرات از هوایی که تنفس می کنید، استفاده می‌شود، بجز  برای کارمندان مراقبت های بهداشتی، پزشکان و متخصصان بهداشت توصیه نمی‌شود.

دکتر جروم آدامز، جراح عمومی آمریکا توییت کرد: «ماسک‌ها در جلوگیری از ابتلا عموم مردم به کروناویروس مؤثر نیستند اما اگر ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی نتوانند ویروس‌ها را برای مراقبت از بیماران بکشند، جامعه در معرض خطر قرار می‌گیرد.»

آدامز همچنین در مصاحبه ای با Fox & Friends گفت که پوشیدن ماسک حتی می‌تواند خطر ابتلا به ویروس را افزایش دهد: «مردم نمی‌دانند چگونه آن‌ها را به طور صحیح بپوشند، تمایل زیادی به لمس صورتشان دارند و در واقع می توانند شیوع ویروس کرونا را افزایش دهند.»

دکتر شافنر می گوید: «کار چندانی نداریم که بتوانیم انجام دهیم، بنابراین همه ما در اطراف احساس می‌کنیم قربانی این ویروس هستیم. استفاده از ماسک، حتی اگر کار زیادی انجام ندهد، مکان ویروس را به سمت شما هدایت می‌کند و در شرایطی که همه چیز غیرقابل کنترل است، به فرد احساس کنترل می دهد.»

لین بوفکا، روانشناس بالینی و مدیر ارشد عمل، تحقیق و سیاست در انجمن روانشناسی آمریکا، به این مشکوک است که افراد به همان دلیلی که از پیاده روی در زیر نردبان خودداری می‌کنند، ماسک هم  می‌گیرند: «حتی اگر کارشناسان می‌گویند واقعاً تغییری ایجاد نمی‌کند، بخشی از مغز افراد فکر می‌کند در صورت استفاده از ماسک، آسیب نخواهد دید. شاید استفاده از ماسک، این خطر را فقط کمی کاهش دهد. بنابراین، تصور می‌کنند که ارزش آن را دارد که ماسک بپوشند؛ به این معنا، پوشیدن ماسک یک «رفتار خرافاتی» است.

بوفکا می‌گوید: «دیدن افرادی که در اطراف شما ماسک می‌پوشند می‌تواند اضطراب و بیماری کروناویروس را افزایش داده و به نظر برساند که ویروس در این نزدیکی است، حتی اگر اینطور نباشد.

انتهای پیام

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی