کرونا

عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا، از هموطنان خواست فعلا از رفتن به سفرهای غیر ضروری خودداری کنند تا بتوان کرونا را کنترل کرد.

به گزارش ایران پژواک، مسعود مردانی، در گفتگو با شبکه خبر، گفت: از سه هفته پیش با جهشی که در ویروس کرونا اتفاق افتاد روند ابتلاء به کرونا از ۳ تا ۹ برابر افزایش یافت.

وی اظهار داشت: اکنون عمده بیماران کرونا، خانوادگی و فامیلی هستند. فردی که ابتدا به ویروس مبتلا شده به طور دقیق موارد و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده و این موجب ابتلای سایر افراد خانواده شده است.

وی افزود: افراد کرونایی بدون علامت می‌توانند به اندازه افراد کرونایی با علامت باعث انتقال ویروس کرونا باشند.

مردانی گفت: کافی است ۱۵ دقیقه با یک کرونایی در تماس باشید مطمئن باشید به کرونا مبتلا می‌شوید بنابراین هرگونه مریضی تب دار، کرونا است مگر آنکه خلاف آن ثابت شود.

وی افزود: کرونای فعلی بسیار عجیب و غریب است بنابراین هریک از نشانه‌ها می‌تواند علامتی از بیماری کرونا باشد.

متخصص بیماری‌های عفونی افزود: پاسخ به ۳ سوال مسافرت در دو هفته اخیر، تماس با بیمار کرونایی و رفتن به مجالس دورهمی و سفرهای زیارتی، در صورت مثبت بودن مشکوک به کرونا تلقی می‌شود بنابراین توصیه می‌شود این افراد دو هفته در خانه بمانند تا در صورت داشتن ویروس کرونا از انتقال آن به دیگران جلوگیری شود.

مردانی گفت: همزمان با شیوع کرونا استفاده از ماسک در ۱۵ تیر اجباری شد که بعد از آن نیز بیشتر مردم از ماسک استفاده می‌کنند بنابراین درصد استفاده از ماسک در تهران به بالای ۸۰ درصد رسیده است که این می‌تواند علت کاهش ابتلاء و بستری در بیمارستان‌ها باشد.

وی ادامه داد: مراجعه کنونی به بیمارستان‌ها و بستری در بخش‌های آی سی یو نتیجه سفر در نیمه دوم تیر ماه است بنابراین می‌توان با زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از روند شیوع بیماری جلوگیری کرد.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: کرونا ممکن است تا زمان طولانی با ما همراه باشد بنابراین باید زندگی با کرونا را یاد بگیریم.

وی افزود: جویدن آدامس می‌تواند موجب تأخیر در ابتلاء به بیماری کرونا باشد، قرقره کردن آب و نمک نیز می‌تواند موجب جلوگیری از ابتلاء به کرونا باشد اما شستن دست‌ها صدبرابر بیشتر از اینها مؤثر است که باید جدی گرفته شود. برخی قرص‌های درمان بیماران اچ آی وی نیز برای تخفیف علائم کرونا اثر حفاظتی دارد.

مردانی گفت: داروهای تجویزی و تزریقی که برای بیماران استفاده می‌شود داروهای وارداتی بوده که اکنون شرکت‌های ایرانی این داروها را ساخته اند البته این داروها آخرین حربه فعلی در مقابله باکروناست ولی درمان صد درصدی ثابت نشده است.

وی افزود: با توجه به اینکه واکسن امید برای مردم است اما سازمان بهداشت جهانی هنوز واکسن کرونا را تأیید نکرده است پس تا تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را نداشته باشد نمی‌تواند استفاده شود البته واکسن نمی‌تواند نفی زدن ماسک، رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی باشد.

این متخصص بیماری‌های عفونی، ادامه داد: در فصل تابستان متوجه شدیم الگوی بیماری نسبت به اسفند و فروردین تغییر کرده است اکنون بیماری بیشتر با تهوع، سردرد و مشکلات گوارشی همراه است و جوانان و کودکان بیشتر به بیماری کرونا مبتلا شده اند بنابراین مادران باید توجه داشته باشند کودکان و نوجوانان در این فصل بیشتر مورد توجه و مراقبت باشند.

مردانی گفت: ثابت شده انتقال ویروس از موارد کرونای بدون علامت هم عرض کرونای علامت دار است. او افزود: اطمینان تست حلقی ۶۰ درصد است بنابراین با یک تماس با کرونایی ها شانس ابتلاء به کرونا بسیار بالاست.

وی افزود: سال گذشته ۲ میلیون دز واکسن آنفلوآنزا در دو ماه استفاده شد بنابراین امسال ۱۰ میلیون دز واکسن وارد شده و مردم نگران نباشند. افراد بالای ۶۰ سال کودکان، بیماران قلبی، بیماران دیابتی و.. باید حتماً واکسن آنفلوآنزا را بزنند تا در شروع فصل پاییز با پیشگیری از آنفلوآنزا ابتلاء به کرونا نیز کاهش داشته باشد.

مردانی در آخر بازهم تاکید کرد مردم از سفرهای بی مورد خودداری کنند.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی