اعضای تحریریه ایران پژواک، مجموعه اصول و معیارهای اخلاقی حرفه‌ای را با توجه به استانداردهای ‌این حرفه، به عنوان اصول اخلاقی خویش تلقی می‌کنند و رعایت آن را به عنوان مبانی مشترک حرفه‌ای وظیفه خود می‌دانند. این مرامنامه مقررات اداری یا مسائل انضباطی ایران پژواک نیست، بلکه تنها اصول اخلاقی را تبیین می‌کند که دست اندرکاران این رسانه با رعایت آن، استقلال، اعتبار و درستکاری رسانه و مسئولیت‌ها و تحقق وظایف خود را تضمین می‌کنند. علاوه بر این، قانون مطبوعات و سایر قوانین مرتبط با فعالیت‌های رسانه‌ای نصب العین « ایران پژواک » است.

1. وظیفه آگاهی‌بخشی در راس وظایف حرفه خبرنگاری قرار گرفته است. انصاف، بی‌غرضی و خودداری از تبلیغ جریان های خاص و مقاومت در برابر دیگر کانون‌های فشار، اصل خدشه‌ناپذیر دست اندرکاران ایران پژواک است.

2. ایران پژواک خود را متعهد می‌داند که با رعایت مفاد مرامنامه اخلاقی کلیه آحاد جامعه را مخاطب خود بداند و همواره در چارچوب قانون اساسی به اصول دینی و معتقدات مذهبی احترام بگذارد.

3. دست اندرکاران ایران پژواک در انجام وظایف حرفه‌ای در برابر مخاطبان و منافع و مصالح جامعه مسوولیت دارند.‌ این مسوولیت اجتماعی‌ و حرفه ای ایجاب می‌کند اطلاعات کامل و به روز برای عموم مخاطبان با حفظ آزادی اطلاعات به منظور احقاق حق دسترسی به اطلاعات ارائه شود.

4. رسالت اجتماعی حوزه رسانه ایجاب می‌کند که خبرنگار همیشه در خدمت کشف و بیان حقیقت باشد. به موجب ‌این اصل، ایران پژواک خود را متعهد می‌داند تا حد ممکن آنچه را که به راستی روی داده است و در آن شائبه دروغ راه ندارد، منعکس کند.

5. دست اندرکاران ایران پژواک بدون دخالت در ماجرا یا پیش‌فرض‌های خود، خبر و گزارش را تهیه و تنظیم می‌کنند؛ در عین حال بی‌طرفی به معنی بی‌نظر بودن ایران پژواک و خبرنگاران آن در قبال رویدادها نیست و دست اندرکاران این رسانه، نظرات خود را در قالب مطالب و یادداشت هایی به نام خودشان منتشر می کنند.

6. خبرنگاران ایران پژواک در انتشار مصاحبه‌های اختصاصی به حقوق مصاحبه‌شونده خود احترام می‌گذارند و متن تنظیمی مصاحبه را با رعایت حداکثر امانت‌داری منتشر می‌کنند.

7. به منظور رعایت حقوق مادی و معنوی خالقان و صاحبان آثار، خبرنگاران و نویسندگان ایران پژواک حاصل کار دیگران را بدون ذکر منبع و در صورت لزوم کسب اجازه، باز انتشار نمی‌کنند و امضای یک خبرنگار تنها پای مطلبی قرار می‌گیرد که حاصل کار خود اوست.

9. حریم خصوصی افراد محترم است و نباید بدون اجازه به آن وارد شد. روزنامه‌نگاران و نویسندگان ایران پژواک با توجه خاص به حیثیت شخصی و زندگی خصوصی افراد، از تمامی مواردی که ممکن است با انتشار مطلب یا خبر آن به حیثیت افراد لطمه وارد آورد، اکیدا پرهیز می‌کنند.

10. خبرنگاران ایران پژواک ادبیات پالوده و قلم متین را از مهم‌ترین ویژگی‌های خود می‌دانند و از لحن گزنده یا کلمات توهین‌آمیز علیه هیچ شخص یا نهادی، چه در خبر یا گزارش و چه در نظر، استفاده نمی‌کنند.

11. خبرنگاران ایران پژواک به طور مخفیانه از دوربین، میکروفن و یا دستگاه‌های ضبط صوت استفاده نخواهند کرد، مگر در زمانی که حق قانونی خبرنگار است و آشکارسازی لوازم فوق برای او مخاطره‌آمیز باشد.

12. خبرنگاران این رسانه، ضمن وقوف به آزادی خبر، تفسیر و انتقاد، می‌توانند از افشای منبع اطلاعات به جز صراحتی که قانون مطبوعات دارد (دستور مقام قضایی) خودداری کنند. محرمانه نگاه داشتن هویت منابعی که ایران پژواک نمی‌خواهد شناخته شوند، نافی ‌این اصل نیست که منابع خبری، جز در موارد استثنایی، باید به روشن‌ترین وجه معرفی شوند. از سوی دیگر ممکن است ناشناس ماندن اظهارکننده یک مطلب برای او فرصتی غیرمنصفانه فراهم آورد تا علیه دیگران سخن بگوید. در این صورت ایران پژواک از انتشار اظهارات علیه دیگران توسط منبعی که نامش فاش نشود، پرهیز می‌کند.

13. اولین و مهم‌ترین دغدغه دست اندرکاران ایران پژواک ، تلاش در جهت ارتقای سطح کیفی و کمی مطالب این رسانه است.‌ این بدان معناست که توفیق ایران پژواک در تهیه و انتشار اخبار و گزارش‌های دست اول نتیجه تلاش‌های بی‌وقفه خبرنگاران آن است.

14. خبرنگاران ایران پژواک به حق دسترسی به مطالب، اخبار و گزارش‌های جمع‌آوری شده واقفند و پیش از انتشار مطالب تهیه شده مبادرت به فروش، واگذاری و افشای بخشی یا تمام آن مطلب به افراد خارج از رسانه خود نخواهند کرد. آنان با آگاهی کامل از خط‌مشی و سیاست‌های کلی این رسانه، متعهدانه و وفادارانه در جهت پیشبرد ‌این اهداف متعالی رسانه برمی‌دارند.

15. از آنجا که کسب اخبار دست اول و انتشار آن یکی از ویژگی‌های بارز رسانه‌هاست و ‌این فرآیند منجر به جذب مخاطب بیشتر برای یک رسانه می‌شود، خبرنگاران ایران پژواک ، تمامی رسانه‌های خبری دیگر اعم از رسانه‌های چاپی، الکترونیکی، تصویری و صوتی را که در جهت تضاد و یا حتی همسو با نشریه خود هستند رقیب حرفه‌ای می‌انگارند و بر ‌این اساس، همکاری و فعالیت با آنان (در هر سطحی) را بدون مشورت و صلاحدید سردبیر، مغایر با تعهدات اخلاقی و حرفه‌ای می‌دانند.

16. ارائه هرگونه اطلاعات محرمانه داخلی و اداری این رسانه مغایر با وجدان و مسئولیت اخلاقی و حرفه‌ای خبرنگاران در قبال ایران پژواک است.

این مرامنامه با نظرات خبرنگاران ایران پژواک و پیشنهادهای شما کاربران عزیز تکمیل می شود ...

موفق و پیروز باشید

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی