عکس

این روزها یکی از ترفندهای شرکت‌های نوپا در بازار خودرو، عرضه خودروهای ارزان قیمت برای جذب مشتری‌ است، سیاستی که اکثر شرکت‌های خودروسازی چینی آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

به گزارش ایران‌پژواک، تعریف خودروی ارزان قیمت از کمپانی به کمپانی دیگر متفاوت است؛ برای شرکت‌های خودروسازی چینی و یا بسیاری از شرکت‌های تازه وارد بازار خودرو، خودروی ارزان قیمت، خودرویی است که زیر ۱۰ هزار دلار قیمت دارد اما قطعا برای شرکت‌هایی که اسم و رسمی در بازار خودرو دارند، مانند شرکت‌های بنز، بی‌ام‌و و یا تویوتا خودروی ارزان قیمت تعریف دیگری دارد.

از نظر وزارت صمت نیز خودروی اقتصادی و ارزان قیمت برای واردات به ایران خودرویی است که زیر ۱۰ هزار دلار قیمت دارد و حال پس از یک سال تلاش وزارت صمت فهرست خودروهای زیر ۱۰ هزار دلار را برای واردات به ایران اعلام کرده‌است.

اما جدای از خودروهای اعلامی از سوی وزارت صمت در این گزارش به بررسی خودروهای زیر ۱۰ هزار دلار موجود در بازار پرداخته خواهد شد؛ خودروهایی که اکثر انها متعلق به برندهای چینی هستند.

خودروهای هندی زیر ۱۰ هزار دلار

یکی از این خودروهای ساخته‌ شده تیاگو ای وی است که ساخته شرکت هندی تاتا موتورز است؛ این خودرو در بازه قیمتی ۱۰ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ دلار خرید و فروش می‌شود.

این هاچ بک اقتصادی و کوچک از منظر ابعاد برابر با ۳۷۶۹ میلیمتر در طول، ۱۶۷۷ میلیمتر در عرض و ۱۵۳۶ میلیمتر در ارتفاع توسعه یافته است. فاصله بین محورهای آن نیز ۲۴۰۰ میلیمتر است.

در بخش پیشرانه از تک موتور الکتریکی در محور جلو با ۶۰ تا ۷۴ اسب بخار خروجی(با توجه به تریم) و گشتاور ۱۱۰ تا ۱۱۴ نیوتن متر استفاده شده است. این مجموعه با جعبه دنده تک سرعته هماهنگ می شود.

با استفاده از سیستم شارژ سریع، طی ۵۷ دقیقه باتری از ۰ به ۶۰ درصد ظرفیت خود می رسد. زمان لازم برای شارژ کامل باتری با شارژ معمولی با توجه به نوع ظرفیت تریم ۶.۹ و ۸.۷ ساعت محاسبه شده است.

شاخص صفر تا ۱۰۰ کیلومتر نیز ۵.۷ و ۶.۲ ثانیه با توجه به تریم، محاسبه شده که برای این گروه قیمتی قابل قبول است.

ماشین های جالب و هیجان انگیز زیر ۱۰ هزار دلار جهان که می توانند به ایران بیایند!(+تصاویر)

خودروهای چینی زیر ۱۰ هزار دلار

همان‌طور که گفته شد خودروهای چینی در این گزارش نقش پررنگی دارند؛ از جیلی گرفته تا چانگان در این فهرست یافت می‌شوند.

لتین منگو خودروی متعلق به برند Levdeo چین است که ۴ هزار و ۵۰۰ دلار قیمت دارد؛ سیستم ترمز لتین منگو در محور جلو دیسکی و در عقب کاسه است. رینگ های فولادی در اندازه ۱۴ اینچی روی تمامی تریم ها نصب شده است.

این خودرو در بازار چین از ۴۵۹۰ تا ۹۲۱۰ دلار قیمت گذاری می شود. از منظر کلاس بدنه در گروه هاچ بک طبقه بندی می شود و برابر با ۳۶۲۰ میلیمتر در طول، ۱۶۱۰ میلیمتر در عرض و ۱۵۲۵ میلیمتر در ارتفاع توسعه یافته است. فاصله بین محورهای آن نیز ۲۴۴۰ میلیمتر است.

در بخش پیشرانه از تک موتور الکتریکی ۲۵ کیلوواتی(۳۳.۵ اسب بخار) با گشتاور ۱۰۵ نیوتن متر استفاده شده است. بیشینه سرعت نیز حدود ۱۰۰ کیلومتر برساعت محاسبه شده است.

ماشین های جالب و هیجان انگیز زیر ۱۰ هزار دلار جهان که می توانند به ایران بیایند!(+تصاویر)

چانگان لومین ۷ هزار دلاری دیگر خودروی چینی این فهرست است که برای رقابت در بازار وسایل نقلیه بسیار کوچک وارد میدان شده است. لومین در بازار چین از ۷۱۴۰ تا ۹۳۳۰ دلار قیمت گذاری می شود.

چانگان لومین که مجموعا بدنه ای حجیم را در فضایی کوچک قرار داده از منظر ابعاد برابر با ۳۲۷۰ میلیمتر در طول، ۱۷۰۰ میلیمتر در عرض و ۱۵۴۵ میلیمتر در ارتفاع توسعه یافته است. فاصله بین محورها نیز ۱۹۸۰ میلیمتر است.

وزن خالص لومین با توجه به تریم ۸۰۵، ۸۴۰ و ۹۴۵ کیلوگرم محاسبه شده است.

ماشین های جالب و هیجان انگیز زیر ۱۰ هزار دلار جهان که می توانند به ایران بیایند!(+تصاویر)

میپل لیفت اکس۳ پرو، شاسی بلند جیلی، نیز در این فهرست راه یافته‌است؛ میپِل(Maple) برندی جوان است که سابقه فعالیت آن به سال ۲۰۱۱ باز می گردد و در زمینه ارائه محصولات مبتنی بر فناورهای نوین با رویکرد قیمت رقابتی فعالیت می کند. این برند با حمایت کمپانی بزرگ جیلی شکل گرفته و پیش می رود.

یکی از محصولات جدید میپل که براساس خودروی ویژن اکس۳ جیلی شکل گرفته، لیف اکس۳ پرو نام دارد. این خودرو در بازار چین از ۷۲۹۰ تا ۹۹۰۰ دلار قیمت دارد. میپل برای خودروی لیف اکس۳ پرو برابر با ۴ سال یا ۱۰۰ هزار کیلومتر گارانتی در نظر گرفته است.

خودرو از منظر ابعاد برابر با ۴۰۰۵ میلیمتر در طول، ۱۷۶۰ میلیمتر در عرض و ۱۵۷۵ میلیمتر در ارتفاع توسعه یافته است. فاصله بین محورهای آن نیز ۲۴۸۰ میلیمتر است.

وزن خالص با توجه به تریم ۱۱۵۷ و ۱۱۹۰ کیلوگرم محاسبه شده است. ارتفاع میپل لیف اکس۳ پرو از سطح زمین ۱۸۵ میلیمتر است.

ماشین های جالب و هیجان انگیز زیر ۱۰ هزار دلار جهان که می توانند به ایران بیایند!(+تصاویر)

ساوایست A۵ خودروی ارزان قیمت چینی نیز در این فهرست راه‌یافته‌است؛ ساوایست در زمینه تولید کلاس سدان نیز فعالیت دارد و یکی از جدیدترین محصولات آن با نام A۵ در بازار چین حدود ۸ تا ۱۲ هزار دلار قیمت دارد.

این محصول در قسمت دماغه کاملا روی عناصر کرومی متمرکز شده و بخش زیادی را به گریل(جلوپنجره) براق اختصاص داده است. خط شانه قوی در نمای جانبی و چراغ های معمولی در قسمت عقب مجموعه ای را شکل داده اند که با توجه به گروه قیمتی قابل قبول به نظر می رسد.

از منظر ابعاد برابر با ۴۵۸۸ میلیمتر در طول، ۱۷۸۰ میلیمتر در عرض، ۱۴۸۵ میلیمتر در ارتفاع و ۲۶۲۵ میلیمتر در فاصله بین محورها توسعه یافته است. وزن خالص نیز برابر با ۱۲۱۰ تا ۱۲۵۰ کیلوگرم محاسبه شده است.

ماشین های جالب و هیجان انگیز زیر ۱۰ هزار دلار جهان که می توانند به ایران بیایند!(+تصاویر)

هونگ روئی تایگرEFV؛ خودروی ۴۶۰۰ دلاری چینی است که توانسته‌است به این فهرست راه پیدا کند؛ هونگ روئی نام خودروساز فعال در پکن است که سابقه فعالیت آن به سال ۲۰۱۰ باز می گردد. این برند یک خودروی خیلی کوچک را در بازار چین دارد که با نام تایگر اف ایی ویی شناسایی می شود. قیمت پایه از ۴۶۰۰ دلار کلید می خورد.

تایگر از منظر ابعاد برابر با ۳۳۸۰ میلیمتر در طول، ۱۴۹۹ میلیمتر در عرض و ۱۶۱۰ میلیمتر در ارتفاع توسعه یافته است. فاصله بین محورهای آن نیز برابر با ۲۴۴۰ میلیمتر است. ارتفاع از سطح زمین ۱۵۰ میلیمتر و وزن خالص خودرو نیز با توجه به تریم ۶۷۰، ۷۰۵ و ۷۹۵ کیلوگرم محاسبه شده است.

ماشین های جالب و هیجان انگیز زیر ۱۰ هزار دلار جهان که می توانند به ایران بیایند!(+تصاویر)

این خودرو فرانسوی زیر ۱۰ هزار دلار قیمت دارد!

خودروهای اروپایی نیز در این فهرست راه یافته‌اند که از میان آنها می توان به خودروی سیتی K-ZE شاسی بلند ارزان قیمت رنو اشاره کرد؛ سیتی K-ZE یکی از محصولات کمپانی رنو است که از سال ۲۰۱۹ در بازار چین حضور دارد. مهمترین دلیل شهرت این خودرو به برچسب قیمت آن مربوط می شود زیرا مدل پایه از ۸۷۰۰ دلار آغاز می شود که این شاخص برای یک کراس اوور تمام الکتریکی با برند مطرح بین المللی کاملا رقابتی و مطلوب است.

رنو K-ZE از منظر ابعاد برابر با ۳۷۴۰ میلیمتر در طول، ۱۵۸۰ میلیمتر در عرض و ۱۴۸۰ میلیمتر در ارتفاع توسعه یافته است. فاصله بین محورهای آن نیز برابر با ۲۴۲۳ میلیمتر است.

ماشین های جالب و هیجان انگیز زیر ۱۰ هزار دلار جهان که می توانند به ایران بیایند!(+تصاویر)

سیتروئن نیز وارد رقابت خودروهای ارزان قیمت شد!

از زمان معرفی محصول الکتریکی کوچک خود با نام امی، تا کنون ۲۱ هزار دستگاه از آن را به فروش رسانده است.

اکنون سیتروئن از ثبت یک رکورد جدید برای امی خبر می دهد زیرا در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲ و فروش آنلاین یک نسخه ویژه از آن طی ۱۷ دقیقه تمامی موجودی طرح که ۵۰ دستگاه بوده، ثبت سفارش شده است.

مای امی باگی نام این نسخه ویژه است که در مقایسه با نسخه استاندارد از محافظ لوله ای به جای درب و (بخشی از) سقف کرباس قابل حذف استفاده می کند. در طراحی بدنه و کابین نیز جزئیات رنگی جذابی به کار گرفته شده است.

قیمت پایه این تریم ویژه ۹۷۹۰ یورو تقریبا معادل ۱۰۳۰۰ دلار اعلام شده است. در بخش پیشرانه از تک موتور الکتریکی ۸ اسب بخاری استفاده شده که انرژی مورد نیاز خود را از باتری ۵.۵ کیلووات ساعت تامین می کند. برد حرکتی خودرو نیز برابر ۷۰ کیلومتر محاسبه شده است.

ماشین های جالب و هیجان انگیز زیر ۱۰ هزار دلار جهان که می توانند به ایران بیایند!(+تصاویر)

خودروهای کره‌ای زیر ۱۰ هزار دلار بازار

ماشین های جالب و هیجان انگیز زیر ۱۰ هزار دلار جهان که می توانند به ایران بیایند!(+تصاویر)

کره‌جنوبی که در سال‌های اخیر توانسته‌است اسم و رسمی در بازار خودرو به دست آورد نیز در ساخت خودروهای ارزان قیمت دستاوردهای قابل توجه‌ای داشته است؛ ری(Ray)؛ خودروی کوچک ۱۰ هزار دلاری کره ای است.

ری(Ray) یکی از محصولات کوچک کیا در بازار کره جنوبی است که برابر با ۳۵۹۵ میلیمتر در طول، ۱۵۹۵ میلیمتر در عرض و ۱۷۰۰ میلیمتر در ارتفاع توسعه یافته است. این خودرو اولین بار در سال ۲۰۱۱ معرفی شد و در سال ۲۰۱۷ یک فیس لیفت مهم را دریافت کرد. اکنون نیز فیس لیفت جدید خود را به نمایش گذاشته و البته همچنان در نسل اول قرار دارد.

Ray را شاید بتوان ترکیبی از پیکانتو آشنای بازار ایران و سول دیگر محصول جعبه ای خودروساز کره ای دانست. در بازار چین هم محصولات بسیاری در این ابعاد و سایز تولید می شود که اکثر آنها را در گروه خودروی عصر ایران معرفی کرده ایم پس ری از منظر ظاهری چیز عجیب و تازه ای نیست اما کیفیت بالای تولید را حتی از همین تصاویر نیز می توان کاملا احساس و درک کرد.

ژاپن از رقابت خودروهای ۱۰ هزار دلاری عقب نماند!

ژاپن نیز که با سال‌ها تجربه در ساخت و توسعه خودروهایی با کیفیت توانسته‌است اسم و رسمی در بازار خودرو به دست آورد، وارد رقابت خودروهای ۱۰ هزار دلاری شده‌است؛ تانتو، مکعب ۱۰ هزار دلاری نام محصولی از برند دایهاتسو است که در کلاس خودروهای کِی قرار می گیرد. نسل اول تانتو سال ۲۰۰۳ روانه بازار شد و تا ۲۰۰۷ روی خط تولید قرار داشت. نسل دوم تا ۲۰۱۳ و نسل چهارم تا ۲۰۱۹ تولید شدند.

از سال ۲۰۱۹ تا کنون تانتو همچنان در نسل پنجم توسعه یافته و جز پرفروش ترین محصولات خودرویی بازار ژاپن بوده است.

ماشین های جالب و هیجان انگیز زیر ۱۰ هزار دلار جهان که می توانند به ایران بیایند!(+تصاویر)

دیزایر ۱۰ هزار دلاری سوزوکی نیز در این فهرست جای گرفته‌است؛ دیزایر نام یک سدان ارزان قیمت از گروه ماروتی سوزوکی است که در بازارهایی مانند هند و فیلیپین عرضه می شود. این سدان با توجه به بازار هدف با قیمت پایه حدود ۱۰ هزار دلار عرضه می شود.

ارزان قیمت بودن خودرو در مقایسه با استانداردهای موجود در بازار جهانی خودرو کاملا محسوس است. چراغ های اصلی بسیار بزرگ جلو تقریبا هیچگونه هماهنگی با ابعاد بدنه ندارند و البته جلوپنجره نیز یک الگوی مجددا بی ربط به شرایط کلی بدنه را ارائه می کند.

ماشین های جالب و هیجان انگیز زیر ۱۰ هزار دلار جهان که می توانند به ایران بیایند!(+تصاویر)

گفتنی است که فهرست خودروهای زیر ۱۰ هزار دلار در سال‌های اخیر تقلیل یافته‌است، چراکه هزینه تهیه مواد اولیه در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است و از طرف دیگر تهیه برخی مواد اولیه مانند تراشه‌ها در سال‌های اخیر دشوار شده‌است که خود به افزایش قیمت تمام شده خودروهای ساخته شده دامن می‌زند.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی