غلامحسین شافعی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در دیدار نوروزی با سفرا و روسای نمایندگی‌های کشورهای خارجی در تهران تاکید کرد که فعالان اقتصادی در ایران همچنان منتظر اجرای سیاست‌های مستقلانه اروپا و عمل آن‌ها به تعهدات خود هستند.

به گزارش ایران پژواک، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در دیدار نوروزی با سفرا و روسای نمایندگی‌های کشورهای خارجی در تهران، ضمن اشاره به شرایطی که تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه مردم ایران ایجاد کرده است گفت: «ایران هیچ اقدام یا عمل منافی صلح و امنیت بین الملل و یا حقوق بشر مرتکب نگردیده است که مستحق چنین تحریم‌های یکجانبه ای باشد. برجام یکی از نشانه‌های بارز حسن نیت ایران و پایبندی ایران به اصول حقوق بین الملل و احترام به تعهدات بین المللی بوده است.»

 غلامحسین شافعی به اقدامات اروپا در چارچوب برجام نیز اشاره کرد و گفت:‌«ما به عنوان بخش خصوصی ایران کماکان از اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی انتظار داریم بر تعهدات خودشان در قالب برجام پایبند باشند. بیشتر از یکسال است که ساز وکار مالی اروپا یا SPV مطرح گردید. متاسفانه تا این لحظه کماکان این فرایند به مرحله اجرایی و عملیاتی نرسیده است.»

 شافعی تاکید کرد که فعالان اقتصادی در ایران همچنان منتظر اجرای سیاست‌های مستقلانه اروپا و عمل آن‌ها به تعهدات خود هستند.

رئیس اتاق ایران همچنین گفت: «پیام بخش خصوصی ایران به جامعه بین المللی اشاعه تجارت به جای اشاعه تحریم است، اشاعه همکاری و دوستی به جای اشاعه دشمنی و عداوت است، اشاعه صلح به جای اشاعه جنگ است. امیدواریم همه به این باور و یقین برسیم که توسعه تجارت و افزایش هرچه بیشتر پیوند اقتصادی کشورها به یکدیگر منجر به این می‌شود که دنیا جای بهتری شود و همه ما برای اینکه شهروندانمان زندگی بهتری داشته باشند، مسئولیم.»

متن کامل سخنرانی رئیس اتاق ایران به این شرح است:

 عالی جنابان، خانم‌ها و آقایان؛

خداوند متعال را شاکر و خرسندم که یک بار دیگر عید باستانی نوروز را با حضور شما عزیزان در اتاق ایران جشن می‌گیریم.

هزاران سال است ایرانیان آغاز سال جدید را در فصل بهار جشن می‌گیرند. این جشن حاوی سنن، آداب و رسوم مختلف است که سالیان سال در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود. در کنار این سنت‌ها و رسومات، نوروز حاوی مضامین و پیام‌های جالب و قابل تاملی است که به اشکال مختلف در ادبیات ایران و توسط شاعران نامدار و پارسی گوی ایران مانند حافظ، سعدی، خیام، مولوی و دیگران به زبان شعر در آمده است و صدها سال است که در افواه عموم مردم این سرزمین مانند رودی جاری است و هر کس با ادبیات فارسی آشنا باشد قطعاً قطعات شیوا و گوش نواز شعرای ایرانی را در باب نوروز و پیام‌های معنوی و روحانی آن شنیده است.

 فرازهایی چون آشتی، شادی، صلح، دوستی، نو شدن، تازه شدن، فراموشی دشمنی‌ها و کینه‌ها کلیدی‌ترین مضامینی است که همواره در کنار نو شدن طبیعت مورد توجه ادبا و بزرگان این سرزمین بوده است.

نوروز امسال؛ همانطور که در اغلب مناطق کشور شاهد بودیم همراه با بارش‌های برف و باران شدید بود که در برخی از شهرها و روستاها متاسفانه منجر به جاری شدن سیل و از دست رفتن جان و مالی برخی از هموطنان گردید. همین جا لازم می دانم از همه سفراء و نمایندگان کشورهای مختلف که با پیام‌های همدردی و کمک‌های انسان دوستانه تسلی بخش دردهای مردم ایران شدند تقدیر و تشکر نمایم.

اقتصاد ایران در سالی که گذشت تلاطمات و فراز و نشیب‌های بسیاری را از سر گذراند. سالی که گذشت همراه با یکی از سرسختانه‌ترین تحریم‌های تجاریعلیه ایران بودیم. تحریم‌هایی که دشواری زیادی را بر ملت شریف ایران ناعادلانه تحمیل کرد. ایران هیچ اقدام یا عمل منافی صلح و امنیت بین الملل و یا حقوق بشر مرتکب نگردیده است که مستحق چنین تحریم‌های یکجانبه ای باشد. آن هم در جهانی که هر روز شاهد بد رفتاری‌ها و نقض‌های فاحش و سازمان یافته حقوق بشر هستیم. "برجام" یکی از نشانه‌های بارز حسن نیت ایران و پایبندی ایران به اصول حقوق بین الملل و احترام به تعهدات بین المللی بوده است.

ما به عنوان بخش خصوصی ایران کماکان از اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی انتظار داریم بر تعهدات خودشان در قالب برجام پایبند باشند. بیشتر از یکسال است که ساز وکار مالی اروپا یا SPV مطرح گردید. متاسفانه تا این لحظه کماکان این فرایند به مرحله اجرایی و عملیاتی نرسیده است. بخش خصوصی ایران منتظر است تا شاهد موفقیت اروپایی‌ها در اجرای سیاست‌های مستقلانه و تعهدات بین المللی خود باشد.

همکاران ما در وزارت امور خارجه بخصوص در معاونت دیپلماسی اقتصادی تلاش‌های زیادی برای بسترسازی و بهبود مناسبات تجاری می‌نمایند و لازم است از این فرصت استفاده کنم و از این عزیزان بابت همکاری‌ها و زحمات صمیمانه تشکر نمایم.

امیدواریم شما عزیزان به عنوان نمایندگان رسمی کشورهای خود، پیام بخش خصوصی ایران را به کشورهای متبوع خود منعکس فرمایید.

پیام بخش خصوصی ایران به جامعه بین المللی اشاعه تجارت به جای اشاعه تحریم است، اشاعه همکاری و دوستی به جای اشاعه دشمنی و عداوت است، اشاعه صلح به جای اشاعه جنگ است. امیدواریم همه به این باور و یقین برسیم که توسعه تجارت و افزایش هرچه بیشتر پیوند اقتصادی کشورها به یکدیگر منجر به این می‌شود که دنیا جای بهتری شود و همه ما برای اینکه شهروندانمان زندگی بهتری داشته باشند، مسئولیم.

انشالله همه بتوانیم مسولیت هایمان را در قبال ملت‌های خود و در قبال بشریت به انجام برسانیم. برای همه شما عزیزان در این سال جدید آرزوی بهترین‌ها را دارم.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

پربازدیدها

آخرین اخبار