• ۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳
  • کد خبر: 12040
مسکن

یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه کسادی معاملات مسکن تا شب عید ادامه خواهد داشت، گفت: رکود فعلی بی سابقه نیست و در سال‌های ۱۳۶۴ و ۱۳۶۵ نیز با توجه به افت شدید معاملات ۳۰ تا ۴۰ درصد برگشت قیمت داشتیم اما هم اکنون نمی‌توان انتظار داشت قیمت‌ها بیش از ۲۰ درصد کاهش پیدا کند؛ در حالی که جهش حدود ۲۰۰ درصد بوده است.

به گزارش ایران پژواک، حسن محتشم اظهار کرد: در سال‌های ۱۳۶۴ و ۱۳۶۵ همانند دوره فعلی با توجه به افت شدید معاملات، برگشت قیمت داشتیم که قیمت نسبت به سال قبل از آن ۳۰ تا ۴۰ درصد پایین آمد. اما در حال حاضر برگشت قیمت نداریم و قیمت‌ها حدود ۲۰۰ درصد نسبت به ابتدای سال قبل بالا رفته است. خانه‌ای که در تهران متری هشت میلیون تومان معامله می‌شده الان به متری ۲۴ میلیون تومان رسیده است.

از ۱۰۰ سال قبل مسکن یک کالای گران بوده است

وی افزود: شرایط بازار مسکن از اقتصاد کلان نشأت می گیرد. دولت به سیستم بانکی بدهکار است، کسری بودجه دارد و نتوانسته جلوی تورم را بگیرد که مردم با کمبود درآمد مواجه شده اند. بنابراین چرخه اقتصاد کند شده و از سوی دیگر نقدینگی در سیستم بانکی بلوکه شده است. الان شما هر بانکی بروید می‌گوید ۲۰ تا ۲۲ درصد سود می‌دهم پولت را اینجا بگذار. طرف هم می بیند در شرایط کنونی نمی تواند یک فعالیت اقتصادی مناسب داشته باشد که بیش از سود بانکی درآمد به دست بیاورد پول را به بانک می سپارد و به همین نسبت درآمد خانوارها محدود به ۲۰ تا ۲۲ درصد می شود و قدرت خرید در همه زمینه ها از جمله مسکن پایین می آید. مضافا اینکه مسکن یک کالای بسیار گران است. از ۱۰۰ سال قبل هرکس می خواست خانه بخرد همه چیز را می فروخت تا بتواند خانه دار شود.

رکود تا شب عید ادامه دارد

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه بازار مسکن حداقل تا شب عید با رکود دست و پنجه نرم می کند، گفت: از نیمه دوم زمستان احتمالا بازار مسکن مقداری فعال می شود و معاملات بالا می رود؛ به شرطی که همین شرایط در اقتصاد باشد؛ یعنی قیمت دلار در حدود ۱۱ هزار تومان باقی بماند.

محتشم ادامه داد: از نیمه بهمن ماه امسال معاملات افزایش پیدا می کند؛ آن هم به این دلیل که معمولا اقتصاد ایران هر ساله به شکل سیستماتیک با تورم مواجه می شود و مردم این موضوع را در نظر می گیرند و بعضی افراد هر طور شده یک خانه می‌خرند که از گرانی سال بعد پیشگیری کرده باشند.

وی در تحلیل وضعیت کنونی بازار مسکن شهر تهران گفت: هم اکنون تقریبا در شمال شهر معامله ای انجام نمی شود. در مناطق یک و سه هم قیمت‌ها جهش کرده و هم واحدها بزرگ متراژ است که با توجه به پایین آمدن توان خرید، معاملات به کف رسیده است. اما در مناطق جنوبی و مرکزی به دلیل اینکه واحدهای کوچک و ارزان‌تر متناسب با توان اقشار متوسط عرضه می شود تقاضا نسبت به مناطق یک و سه بیشتر است.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: هم اکنون که قیمت مسکن ۲۰۰ درصد بالا رفته شاید تا سه چهار ماه قیمت‌ها حدود ۲۰ درصد پایین بیاید اما قطعا بیش از این مقدار افت نخواهد کرد. الان رکود است و در شرایط رکود، فروشندگان نیاز به نقدینگی دارند. به همین دلیل قیمت را مقداری پایین می آورند. افت نسبی قیمت تا زمانی که رکود ادامه داشته باشد یعنی نیمه دوم بهمن ماه ادامه پیدا می کند.

طرحهای دولتی آنقدر زمانبر می شود که خاصیت خود را از دست می دهد

رییس سابق انجمن انبوه سازان استان تهران درباره تاثیر طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی که از سوی وزارت راه و شهرسازی ارائه شده است، گفت: دولت‌ها طرح‌هایی که می دهند در ابتدا خوب است ولی در اجرا آنقدر زمان‌بر می شود که خاصیت خود را از دست می دهد. وزیر راه و شهرسازی گفته می خواهم ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ بسازم. الان حدود یک سال از این طرح گذشته و هنوز خیلی از قراردادها بین دولت و سازندجگان منعقد نشده یا بعضی هم که منعقد شده در شرایط ابتدایی ساخت و ساز است و تا سال آینده هم تمام نمی شود. تا بخواهد این واحدها وارد بازار شود با کلی تقاضا در بازار مسکن مواجه می شویم؛ زیرا به ازای هر ازدواج و طلاق، یک تقاضا در بازار مسکن شکل می گیرد و دولت‌ها هرگز نتوانسته اند متناسب با تقاضای جاری، مسکن تولید کنند. از سوی دیگر کسری سال‌های اخیر هنوز جبران نشده است.

محتشم درباره اوضاع ساخت و ساز در بخش خصوصی نیز گفت: املاک تجاری که تقریبا به اشباع رسیده اما هنوز برخی باور مشغول به ساخت مال هستند. مال در تمام دنیا از رده خارج شده و فروش اینترنتی جایگزین آن شده است. اما در ساخت و ساز مسکونی یک سری فعل و انفعالات در اطراف شهرهای بزرگ به جریان افتاده است. در تهران به خاطر سیاست غلط مدیریت شهری در دوره های قبل ساخت و ساز به شکل بی‌ضابطه انجام می شد و تراکم بالا رفته بود. شورای شهر فعلی جلوی این اقدام را گرفته و اجازه ساخت بیش از چهار طبقه نمی‌دهد که البته اقدام منطقی و درستی است اما به هر حال ساخت و ساز محدود شده است. به همین دلیل حجم ساخت و ساز به اطراف تهران منتقل شده و شاهد رونق نسبتا خوبی در شهرهای اقماری هستیم.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی