• ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۷
  • کد خبر: 14391
سردرد

یک متخصص مغز و اعصاب، گفت: غالبا سردردهایی که این روزها تعداد زیادی از مردم دچار آن شده اند ناشی از اسپاسم های عضلانی است و ربطی به کرونا ندارد.

به گزارش ایران پژواک، بابک منصور افشار، با اشاره به اینکه بیماران مبتلا به ام اس بسته به نوع و اندازه داروها باید برای روند ادامه درمان خود با پزشک معالج خود مشورت کنند، اظهار کرد: داروهای درمان ام اس به دو دسته تقسیم می شوند برخی از این داروها ممکن است سیستم  ایمنی بدن را دستخوش تغییر کند بنابراین لازم است مبتلایان برای کاهش دوز مصرفی، قطع ویا تغییر نوع دارو تا پایان ریشه کنی ویروس کوید ۱۹ با پزشک معالج خود مشورت کنند.

وی درباره نحوه پیشگیری بیماران مبتلا ام اس به ویروس کرونا توصیه کرد: این افراد باید همانند سایرین ضمن رعایت بهداشت فردی و عمل به توصیه ها در خانه بمانند و علاوه بر آن آرامش خود را نیز حفظ کنند.

به گفته این متخصص مغز و اعصاب، بیماران ام اس بسته به نوع مصرف داروها باید روند درمان را ادامه دهند و در موارد خاص با پزشک معالج خود مشورت کنند.

وی در رابطه با مصرف دارو در این بیماران افرود: شرایط بیماران به نوع داروی مصرفی بستگی دارد، اگر داروهای مصرفی آنان از دسته اینترفرون‌هاست بهتر است به درمان خود ادامه دهند و اگر کوپامر، سینومر و یا داروهایی مثل رسیژن مصرف کرده و یا درمان آنان بروی بتافرون‌هاست، این افراد نیز باید به درمان خود ادامه دهند و داروی خود را قطع نکنند.

این متخصص مغز و اعصاب، با بیان اینکه آن دسته از بیماران دچار ام اس که فینگولیمود استفاده می‌کنند، بهتر است برای ادامه درمان با پزشک متخصص خود مشورت کنند، افزود: شاید لازم باشد این افراد داروی خود را تغییر داده و یا مصرف آن را برای یک دوره زمانی به تاخیر بیندازند.

وی در ادامه با اشاره به بیمارانی که داروهای جدیدی مثل ریتوکسی مب یا زیتاکس مصرف می‌کنند، گفت: این افراد نیز حتما باید برای ادامه مصرف دارو با پزشک متخصص مشورت کنند.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، همه موارد منع یا مصرف داروهای مبتلایان به ام اس بسته به وضعیت جسمانی فرد متفاوت است ولی در گایدلاین ها توصیه شده داروهایی که سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهند بهتر این است تا کنترل و ریشه کنی کرونا با مشورت پزشک محدود شود.

منصور افشار در ادامه به ارتباط سردرد با بیماری کرونا اشاره کرد و افزود: افراد زیادی در طول مدتی که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرده است با علائمی نظیر حالت تهوع و سردرد مراجعه می کنند، علت عمده این سردردها بیماریهای زمینه ای و عمومی بدن فرد است.

وی ادامه داد: غالبا سردردهایی که این روزها تعداد زیادی از مردم دچار آن شده اند ناشی از اسپاسم های عضلانی است و ربطی به کرونا ندارد.

منصور افشار در ادامه با بیان اینکه از زمان انتشار ویروس کووید ۱۹ تا به امروز مراجعان با علائمی همانند سردرد، دوبینی، تهوع و استفراغ مورد بررسی و معاینه دقیق تری  قرار گرفته اند توضیح داد: نتایج آزمایشات گواه این مهم است که در این بیماران هیچ گونه علائمی از تحریک و درگیری پرده مغزی وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه اعلام کرد: تا کنون درگیری مغزی با کرونا به صورتی که بافت مغز و پرده های اطراف آن را گرفتار کند مشاهده نشده است.

این متخصص مغز و اعصاب بیمارستان مسیح دانشوری، با انتقاد از مصرف خودسرانه مردم از برخی داروها با هدف پیشگیری از ابتلا به کرونا تاکید کرد: تاری دید و دوبینی می تواند در بسیاری از موارد نتیجه تداخلات دارویی و مصرف داروهای خودسرانه ضد ویروسی باشد.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی