محمد بن سلمان

یک قاضی فدرال در واشنگتن شکایت نامزد جمال خاشقجی روزنامه نگار مقتول علیه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی را با استناد به اعطای مصونیت بایدن، رئیس‌جمهور این کشور رد کرد.

به گزارش ایران‌پژواک از رویترز. قاضی، جان بیتس گفت که او تمایلی به رد شکایت نداشت اما با توجه به تصمیم دولت بایدن. با وجود ناراحتی دادگاه، با توجه به جایگاه بن سلمان و به رغم اتهامات موثق مبنی بر دست داشتن وی در قتل خاشقجی، چاره‌ای جز این نداشته است.

او در حکم ۲۵ صفحه‌ای خود نوشته است: به ایالت‌ها اطلاع داده شده که او مصونیت دارد.

بیتس در استناد به شرایط انتصاب شاهزاده محمد به عنوان رئیس دولت، به این واقعیت اشاره کرد که در ماه سپتامبر ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در فرمانی سلطنتی محمد بن سلمان را به عنوان نخست وزیر معرفی کرد.

خاشقجی در اکتبر ۲۰۱۸ توسط ماموران سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول کشته و تکه تکه شد، عملیاتی که سازمان اطلاعات آمریکا معتقد است به دستور شاهزاده بن سلمان که به عقیده بسیاری چند سالی است حاکم واقعی عربستان است، صادر شده است.

بن سلمان صدور دستور قتل خاشقجی را رد کرد اما بعداً اذعان کرد که این قتل "تحت نظارت من" انجام شده است. وکلای وزارت دادگستری آمریکا در یک پرونده قضایی در ماه نوامبر گفتند که دولت بایدن تشخیص داده است که بن سلمان "به عنوان رئیس فعلی یک دولت خارجی، از مصونیت قضایی در دادگاه‌های ایالات متحده برخوردار است."

نامزد خاشقجی، خدیجه چنگیز، در مورد این تصمیم در آن زمان گفت: جمال امروز دوباره درگذشت.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی