مسکن

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از صدور ۴هزار و ۳۱۶ پروانه ساختمانی از ابتدای سال‌جاری تاکنون خبر داد.

به گزارش ایران‌پژواک، او گفت: بیشترین آمار پروانه صادر شده به منطقه ۱۵ تعلق دارد. مهدی عباسی با بیان اینکه در منطقه ۱۵ تهران از ابتدای امسال تاکنون ۵۳۶ فقره پروانه ساختمانی صادر شده است، گفت: از نظر تعداد پروانه، این منطقه در صدر مناطق ۲۲گانه قرار دارد.

بر اساس این گزارش منطقه ۹ نیز از نظر تعداد پروانه در پایین‌ترین رتبه این رده‌بندی قرار دارد که فقط ۹۱ جواز ساخت در آن صادر شده است. آن‌گونه که عباسی گفته است، رتبه دوم رده‌بندی مناطقی که امسال بیشترین پروانه ساختمانی در آنها صادر شده، به منطقه ۴ تعلق دارد که در آن ۳۵۵ پروانه صادر شده است و منطقه۲ نیز در رتبه سوم قرار گرفته است. رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در ادامه به تشریح برخی مشوق‌های ساخت‌وساز در بافت فرسوده و تعداد پروانه ساخت پرداخت.

وی گفت: بر اساس تفاهم‌نامه سازمان نظام مهندسی و شهرداری تهران، مهندسان ناظر ۵۰‌درصد حق نظارت خود را در املاک واقع در بافت فرسوده اخذ خواهند کرد و قاعده به این صورت است که نیمی از ظرفیت سالانه آنها برای نظارت اشغال می‌شود. این اقدام به کاهش هزینه‌های ساخت‌وساز در بافت فرسوده منجر می‌شود. عباسی خاطرنشان کرد: در حوزه ضوابط ساخت‌وساز نیز یکسری رواداری‌ها از سوی شهرداری در حوزه تایید نقشه‌های معماری صورت گرفته است؛ مانند اینکه طبق طرح تفصیلی اگر ملکی در بافت فرسوده واقع شود، می‌تواند در طول ۱۴ متر دو دهنه پارکینگ طراحی کند که این امر منجر به تامین پارکینگ بیشتر می‌شود. به گفته وی، بر اساس مقررات ملی تامین پارکینگ‌ها در مبحث ۴، استاندارد عرض هر واحد پارکینگ ۵/۷ متر است اما شهرداری در بافت فرسوده مقداری کمتر از آن، یعنی عرض ۵/۶ را نیز می‌پذیرد.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی