• ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۷
  • کد خبر: 31800
کاهش وزن

چاقی و اضافه وزن را می توان یکی از مهمترین مشکلات جوامع امروزی محسوب کرد و در این میان افراد چاق انواع رژیم های غذایی را امتحان می کنند. تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد: مصرف سرکه سیب می تواند کاهش روند وزن را بدون ورزش یا تغییر رژیم غذایی افزایش دهد.

به گزارش ایران‌پژواک، محققان طی مطالعات خود دریافتند: افرادی که دو قاشق چایخوری سرکه سیب در روز به رژیم غذایی خود اضافه کردند، قادر به کاهش وزن قابل توجهی بوده و نسبت به سایر رژیم های غذایی موفق تر بودند. نکته مهم این است که این افراد بدون ایجاد هیچ تغییر دیگری در رژیم غذایی خود یا انجام ورزش بیشتر قادر به کم کردن وزن شدند. مصرف سرکه سیب همچنین منجر به کاهش سطح تری گلیسیرید می شود که نشان دهنده سلامت بهتر قلب است.

به گفته محققان برای خوش طعم تر کردن سرکه، به سادگی می توان آن را در یک لیوان آب یا هر نوشیدنی دیگری هم زد تا طعم تند آن کاهش یابد. از طرف دیگر، می توان آن را روی سالاد ریخته، به آبمیوه اضافه کرده یا به عنوان طعم دهنده در غذا مصرف کرد.

از دیگر فواید سرکه می‌توان به کاهش فشار خون و جلوگیری از افزایش قند خون بعد از غذا اشاره کرد. طی این مطالعه، پژوهشگران ژاپنی ۱۷۵ نفر را مورد مطالعه قرار داده و آن ها را به سه گروه تقسیم کردند.

یک گروه به عنوان کنترل عمل کرده و از رژیم غذایی معمولی خود استفاده کرد، گروهی دیگر یک قاشق چای خوری سرکه در روز مصرف کردند، در حالی که گروه سوم دو قاشق چای خوری سرکه سیب در برنامه روزانه خود داشتند.

نتایج نشان داد: پس از ۱۲ هفته، کسانی که دو قاشق چایخوری سرکه سیب به طور روزانه مصرف کرده بودند بین یک تا دو کیلوگرم وزن کم کرده و همچنین سطح تری گلیسیرید کمتری داشتند در حالی که دو گروه دیگر به میزان قابل توجهی وزن کم نکردند.

در گزارش نهایی این مطالعات عنوان شد:مطالعه حاضر اولین مطالعه ای است که نشان می دهد: سرکه وزن بدن، شاخص و توده چربی بدن را در افراد چاق کاهش می دهد. علاوه بر این، مصرف مداوم سرکه باعث کاهش سطح تری گلیسیرید خون می شود.

گفتنی است، مطالعات حیوانی انجام شده نشان داده بود که اسید استیک، جزء اصلی سرکه، می تواند چربی بدن را کاهش دهد.

محققان این مطالعه در مورد دیگر فواید سرکه سیب می نویسند: مصرف سرکه تاریخچه بسیار طولانی دارد و به بابل در ۵ هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. ما دریافته‌ایم که مصرف سرکه سیب فشار خون را کاهش داده، کلسترول خون را بهبود می ‌بخشد و هایپرگلایسمی پس از غذا را مهار می‌ کند.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی