جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه اعلام کرد که باید به تمامیت ارضی و حاکمیت در منطقه قفقاز جنوبی احترام گذاشته شود.

به گزارش ایران‌پژواک از خبرگزاری "آناتولی", آیخان حاجی زاد، سخنگوی وزارت امور خارجه آذربایجان در توییتر خود نوشت: احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت باید در منطقه ما حاکم باشد و باید بر اساس هنجارها و اصول حقوق بین الملل, به هرگونه تشدید تنش رسیدگی شود.

اظهارات وی در واکنش به سخنان نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان است که روز پنجشنبه در حساب توییتری خود نوشت یک معاهده صلح میان باکو و ایروان امضا خواهد شد.

حاجی زاد همچنین گفت: برای رسیدن به چنین پیمان صلحی، ارمنستان باید با حسن نیت مذاکره کند.

نخست وزیر ارمنستان امروز (پنجشنبه) هشدار داد که نقض بدون مجازات توافق‌های بین‌المللی به دست جمهوری آذربایجان، باکو را تشویق می‌کند که به اقدام‌های تحریک‌آمیز جدید متوسل شود.

نیکول پاشینیان در جریان جلسه کابینه با اشاره به شلیک دیروز (۲ فروردین) تک تیراندازان جمهوری آذربایجان و قتل یکی از سربازان کشورش گفت: من توجه جامعه بین‌المللی را به این واقعیت آشکار جلب می‌کنم که (جمهوری) آذربایجان اوضاع کنونی را به سوی افزایش تنش‌ها سوق می‌دهد.

وی هشدار داد که "روایت پوچ جمهوری آذربایجان" در مورد "آذربایجان غربی" تجاوز صریح به خاک ارمنستان است.

پاشینیان افزود: این روایت بار دیگر نشان می‌دهد که دولت ما از همان ابتدا پیام ‌های (جمهوری) آذربایجان را به درستی تفسیر کرده و دلیل حل نشدن مناقشه ناگورنو قره‌باغ، سیاست و روایت (جمهوری) آذربایجان در زیر سوال بردن حق موجودیت جمهوری ارمنستان است.

نخست وزیر ارمنستان با این حال ابراز اطمینان کرد که معاهده صلح با باکو به دست خواهد آمد.

وی جدیدترین اظهارات الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان، در مورد لزوم پذیرش شروط باکو از سوی ایروان برای برقراری صلح را اقدامی تجاوزکارانه علیه ارمنستان دانست و گفت: معاهده صلح وجود خواهد داشت و بر اساس اسناد مکتوبی که تاکنون در بالاترین سطوح به دست آمده، حاصل خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی