• ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۹
  • کد خبر: 30164
ماهاتیر محمد

ماهاتیر محمد، رهبر کهنه کار مالزی، سرانجام اولین شکست انتخاباتی خود را در ۵۳ سال گذشته متحمل شد؛ ضربه‌ای که می‌تواند پایان هفت دهه فعالیت سیاسی او باشد.

به گزارش ایران‌پژواک از خبرگزاری رویترز، ماهاتیر محمد ۹۷ ساله که برای بیش از دو دهه در دو دوره نخست وزیر مالزی بود، نتوانست روز شنبه در انتخابات مالزی کرسی پارلمانی خود را در حوزه انتخابیه جزیره لنکاوی حفظ کند و در میان پنج نفر، چهارم شد.

این کرسی توسط "محمد سهیمی عبدالله"، نامزد ائتلاف "پریکاتان" که توسط نخست وزیر سابق، محی‌الدین یاسین رهبری می‌شود، به دست آمد.

این اولین شکست ماهاتیر محمد در انتخابات از سال ۱۹۶۹ بود. ماهاتیر رهبری ائتلافی را بر عهده دارد که قول داده است دولت فعلی باریسان ملی را به دلیل اتهامات فساد سرنگون کند. اما اتحاد او به عنوان یک رقیب کلیدی در نظر گرفته نمی‌شود، زیرا باریسان با دو ائتلاف بزرگ دیگر - بلوک محی الدین و دیگری به رهبری رقیب دیرینه ماهاتیر، انور ابراهیم، روبرو است. ماهاتیر در مصاحبه‌ای در این ماه به رویترز گفته بود در صورت شکست، از سیاست بازنشسته خواهد شد. او گفت: «خودم را تا ۱۰۰ سالگی در عرصه سیاست نمی‌بینم. مهمترین چیز انتقال تجربیاتم به رهبران جوان حزب است.»

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی