• ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۷
  • کد خبر: 39195
رشد اقتصادی

برخی از ثروتمندترین کشورهای آسیایی از ثروتمندترین کشورهای جهان نیز هستند. چین، ژاپن و هند ازجمله کشورهایی هستند که بیشترین سهم را از ثروت جهانی دارند.

به گزارش ایران‌پژواک، ثروت جهانی شامل تمام دارایی‌ها اعم از دارایی‌های پولی و غیرمالی در تمام مناطق جهان است. بر اساس گزارش جهانی ثروت گروه کردیت سوئیس (Credit Suisse)، آسیا با مجموع ثروت حدود ۱۷۷.۸۲ تریلیون دلار تا سال ۲۰۲۲، ثروتمندترین قاره بوده است. در این مطلب به ثروتمندترین کشورهای آسیا نگاه دقیق‌تری می‌اندازیم.

آسیا تقریباً ۳۹ درصد از کل ثروت جهانی را در سال ۲۰۲۲ به خود اختصاص داده است. متوسط نرخ رشد ثروت به ازای هر بزرگسال بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۲ در آسیا-اقیانوسیه ۴.۰۶ درصد بوده است، در حالی که این میزان در چین و هند به ترتیب ۱۲.۲۱ و ۷.۴۹ درصد بوده است. در مقایسه، میانگین جهانی ثروت به ازای هر بزرگسال در دوره مشابه ۴.۸۶ درصد بود.

برخی از ثروتمندترین کشورهای آسیایی از ثروتمندترین کشورهای جهان نیز هستند. چین، ژاپن و هند ازجمله کشورهایی هستند که بیشترین سهم را از ثروت جهانی دارند. سهم ثروت جهانی چین در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۸.۶ درصد و سهم ثروت جهانی ژاپن ۵ درصد بوده است.

فهرست ثروتمندترین کشورهای آسیا بر اساس داده‌های شرکت کردیت سوئیس جمع‌آوری شده که ثروت را به‌ازای هر بزرگسال محاسبه می‌کند. ثروت به ازای هر فرد چشم‌اندازی از سلامت اقتصادی و توزیع ثروت یک کشور به دست می‌دهد.

توجه به این نکته ضروری است که اسرائیل و فلسطین به دلیل شرایط جنگی و بلاتکلیفی در منطقه از ۸ ماه گذشته از این فهرست خارج شده و مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.

۲۰. سریلانکا

پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد سریلانکا پس از عدم پرداخت بدهی‌هایش در سال ۲۰۲۲، در سال ۲۰۲۴ رشد متوسط ۲.۲ درصدی را تجربه کند. سریلانکا در سال ۲۰۲۱ به ازای هر فرد بالغ ۲۷۰۴۰ دلار ثروت داشت و در رتبه بیستم ثروتمندترین کشورهای آسیایی قرار دارد.

۱۹. مالزی

مالزی یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است که دارایی کل آن تا سال ۲۰۲۱ حدود ۶۱۵ میلیارد دلار بود. اقتصاد مالزی تحت حمایت تولید و گردشگری این کشور است.

۱۸. اردن

اردن در سال ۲۰۲۱ مجموعاً ثروتی ۱۸۴ میلیارد دلاری داشت. طبق گزارش بانک جهانی، اردن طی دهه گذشته علیرغم بی‌ثباتی منطقه‌ای و بحران‌های جهانی با نرخ متوسط ۲.۵ درصد رشد کرده است.

۱۷. روسیه

روسیه با منابع طبیعی بزرگ نفت و گاز خود یکی از قوی‌ترین اقتصادها را دارد. این کشور در سال ۲۰۲۱ حدود ۳.۷۹ تریلیون دلار ثروت داشت و یکی از ثروتمندترین کشورهای آسیا در سال ۲۰۲۴ است.

۱۶. ایران

جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم‌های آمریکا به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شده است. ایران در سال ۲۰۲۱ به ازای هر فرد بالغ ۳۹،۰۹۳ دلار ثروت داشت و در میان ثروتمندترین کشورهای آسیایی در رتبه شانزدهم قرار دارد.

۱۵. عمان

اقتصاد عمان به پشتوانه قیمت‌های مناسب نفت و برنامه متنوع‌سازی اقتصادی که بخشی از چشم‌انداز ۲۰۴۰ این کشور است به عملکرد خوب خود ادامه می‌دهد. ثروت عمان در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۵۶ میلیارد دلار بود.

۱۴. قزاقستان

در قرن بیست و یکم، قزاقستان شاهد رشد اقتصادی قابل‌توجهی بوده است که ناشی از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی قوی، اصلاحات بازارمحور و استخراج فراوان منابع معدنی است. قزاقستان در سال ۲۰۲۱ مجموعاً ۵۲۳ میلیارد دلار ثروت داشت و در زمره ثروتمندترین کشورهای آسیایی قرار دارد.

۱۳. برونئی

برونئی کشوری کوچک و ثروتمند است. ثروت این کشور در سال ۲۰۲۱، ۱۸ میلیارد دلار برآورد شد.

۱۲. لبنان

لبنان در چند سال گذشته از بحران اقتصادی و درگیری‌های منطقه‌ای رنج می‌برد. با این حال، این کشور خانواده‌های ثروتمندی دارد و در سال ۲۰۲۱ دارای ثروتی تقریباً ۳۴۵ میلیارد دلاری بود.

۱۱. چین

چین یک قدرت اقتصادی است و در رقابت برای پیشی گرفتن از آمریکا است. چین در سال ۲۰۲۱ دارای مجموع ثروت ۸۵.۱۰ تریلیون دلار بود.

۱۰. عربستان سعودی

عربستان سعودی رتبه دهم را در میان ثروتمندترین کشورهای آسیایی دارد. اقتصاد عربستان سعودی با پشتوانه منابع نفتی این کشور در حال رشد است و در حال حاضر سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای را در بخش‌های مختلف ازجمله املاک، ورزش و گردشگری انجام می‌دهد.

۹. بحرین

بحرین یک کشور جزیره‌ای کوچک است و در سال ۲۰۲۱ دارای ۱۳۲ میلیارد دلار ثروت بود. ثروت بحرین به ازای هر فرد بالغ در سال ۲۰۲۱ به ۹۸۰۳۱ دلار رسید.

۸. امارات متحده عربی

امارات متحده عربی یکی از بزرگترین اقتصادهای خاورمیانه است که از سوی منابع طبیعی و بازار املاک خود حمایت می‌شود. این کشور جایگاه هشتم را در میان ثروتمندترین کشورهای آسیایی دارد.

۷. کویت

کویت یکی از کوچکترین کشورها و البته یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان است. در سال ۲۰۲۱، کویت مجموعاً حدود ۵۴۵ میلیارد دلار ثروت داشت.

۶. قطر

قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است که دارای منابع طبیعی غنی است. این کشور عربی در سال ۲۰۲۱ به ازای هر بزرگسال ۱۸۳۱۰۶ دلار ثروت داشت و رتبه ششم را در میان ثروتمندترین کشورهای آسیایی به خود اختصاص داد.

۵. کره جنوبی

کره جنوبی در سال ۲۰۲۱ به ازای هر بزرگسال ۲۳۷۶۴۴ دلار ثروت داشت. کره جنوبی یک اقتصاد ترکیبی توسعه یافته است و رتبه پنجم را در میان ثروتمندترین کشورهای آسیایی دارد.

۴. ژاپن

ژاپن یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان است که از سوی صنعت تولید خود حمایت می‌شود. ژاپن در سال ۲۰۲۱ دارای ۲۵.۶۹ تریلیون دلار ثروت بود.

۳. تایوان

تایوان یک اقتصاد بازار آزاد بسیار توسعه‌یافته است که توسط بخش‌های فناوری هدایت می‌شود. تایوان در سال ۲۰۲۱ به ازای هر فرد بالغ ۲۹۷۸۶۴ دلار ثروت داشت و رتبه سوم را در میان ثروتمندترین کشورهای آسیایی دارد.

۲. سنگاپور

مجموع دارایی سنگاپور در سال ۲۰۲۱، ۱.۷۶ تریلیون دلار بود و رده دوم فهرست ثروتمندترین کشورهای آسیا را به خود اختصاص داد.

۱. هنگ کنگ

هنگ کنگ هفتمین شهر بزرگ با بیشترین تعداد میلیاردر است، که طبق فهرست ثروتمندان در سال جاری ۶۵ نفر هستند. هنگ کنگ ثروتمندترین کشور آسیا است.

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

پربازدیدها

آخرین اخبار داخلی